Novou Palmovku nejspíš dokončí magistrát. Nejlepší z možných řešení nebo finanční prohra?

11.10.2021
Jitka Kačánová

Nedostavěnou budovu, která měla být kdysi novou radnicí Prahy 8, čeká snad konečně světlá budoucnost. Praha 8, která nemá na její dostavbu peníze, se rozhodla ji předat do péče hlavního města. To by mělo zajistit její dokončení a výměnou za ni dát Osmičce v příštích pěti letech dotaci v celkové výši přes půl miliardy.

Odsvěření Nové Palmovky je podle Osmičky velký úspěch. Na dostavbu, se kterou začala v roce 2010 a kterou později nechala nedokončenou, totiž momentálně nemá peníze. A monstrum, které již za stavbu a veškeré další náklady spolklo okolo miliardy korun, si přitom neustále žádá výdaje další – za zakonzervování, temperování i hlídání. „Odsvěření vyřeší problém Prahy 8 s nedostavěnou budovou a zároveň se zjednoduší rozvoj celé Palmovky, která je jedna z nejvýznamnějších čtvrtí, co se týče budoucích plánů na výstavbu. Má v sobě ohromný potenciál nejen z hlediska čtvrti ale celé Prahy,“ řekl Našemu REGIONU Martin Šalek, tiskový mluvčí Osmičky.

Doposud zakonzervovaná novostavba, jejíž okolí zarůstá plevelem a která v noci přitahuje party bezdomovců, by tak měla v budoucnosti začít konečně sloužit. Záleží ovšem na tom, jestli se k řešení Osmičky připojí i Rada hlavního města a následně zastupitelé. Krok Prahy 8 už má ale podporu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) i radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09). Chabrovi dává výměna smysl s ohledem na majetkoprávní provázání a stavba by podle něj zároveň mohla poskytnout místo pro magistrátní úředníky. Jasno má i primátor. „Už jsme se na to nemohli dívat. Stav projektu je smutnou vizitkou Prahy 8 z minulých volebních období. Díky intenzivnímu jednání se současným vedením se nám podařilo situaci odblokovat. Převezmeme pozemek s budovou do správy a najdeme takové řešení, které bude výhodné nejen pro Prahu 8, ale především pro občany celé Prahy,“ myslí si. Spojení majetku do jedněch rukou – hlavního města Prahy – by mělo umožnit i bezproblémovou přípravu nedokončených klíčových staveb infrastruktury na území městské části Praha 8, zejména městských silničních okruhů v jeho severovýchodní části v úseku Pelc / Tyrolka – Balabenka a Libeňská spojka.

 

Silný mandát i kritika

Pro odsvěření hlasovaly čtyři pětiny zastupitelů Osmičky. Šalek je přesvědčený o tom, že silná podpora dokazuje, že odsvěření Nové Palmovky je ve prospěch obyvatel Osmičky. Vedle toho, že se Praha 8 zbaví pro ni neřešitelného problému, součástí návrhu odsvěření je i dotace 550 milionů korun, kterou bude magistrát Osmičce po dobu pěti let postupně vyplácet. Tak by této městské části vrátila alespoň část prostředků, které do stavby vložila. Určitý podíl z nich pocházel i z privatizace bytového fondu Osmičky. „Několik let to vypadalo, že ty peníze jsou zakonzervovány v nedostavěném domě. Teď je bude mít k dispozici vedení Prahy 8, ať už tam občané v budoucnu zvolí kohokoliv, a bude jich moci využít k nastartování rozvoje Palmovky,“ dodal Šalek.

V současné době jsou výdaje Osmičky značně omezené. I kvůli tomu, že stále dluží městu dotaci čtvrt milirdy, kterou dostala před časem na vybudování sídla pražské záchranky. To byl také jeden z meziplánů, co s rozestavěným objektem. Jenže z toho později rovněž sešlo, dotaci už ale Osmička metropoli nevrátila. Podle Šalka je součástí dohody o odsvěření i návrh, aby tento dluh město Osmičce odpustilo.

Zatímco vedení Prahy 8 je s výsledkem spokojeno a považuje ho za nejlepší z možných řešení, někteří členové opozice vyjadřují silnou nevoli. „Pan starosta to prezentoval snad i jako úspěch, přestože tohle je spíš zlý sen, tragédie o třech dějstvích. Každá politická reprezentace po roce 2010 přidala své chyby. Celá transakce končí čistou finanční ztrátou,“ komentoval odsvěření například zastupitel Tomáš Němeček (8žije). „Nemáme radnici, nemáme ani asi miliardu, kterou jsme v tom utopili, a potřeba radnice zůstala,“ doplnil ho jeho kolega Ondřej Buršík (8žije).

 

Plány do budoucna

Praha má s Palmovkou velké plány, které také souvisí s vedlejším Rohanským ostrovem, kde by během příštích 13 let měla vyrůst nová čtvrť za zhruba 20 miliard se třemi tisíci byty a parkem, který bude přibližně stejně velký jako Stromovka. A naproti Nové Palmovce, jejíž okolí dlouhá léta stagnuje, hned za tramvajovou tratí vedoucí po Libeňském mostu stojí už například nová obytná čtvrť Docky nebo se tam dynamicky rozvíjí výstavba moderních kancelářských budov.Nepřehlédněte