O doučovací kempy je v poslední době velký zájem

16.9.2021
Redakce

 

Kempy se konaly v červenci a srpnu, jejich cílem mělo být podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) nejen dohnání znalostí, ale zejména podpora duševního zdraví školáků po výuce na dálku. Měly být vždy pro nejméně 15 dětí a trvat minimálně 40 hodin v pěti kalendářních dnech. Kromě mládežnických organizací je mohly pořádat i další neziskové organizace, školy či střediska volného času. O peníze mohly žádat z dotačního programu. Ministerstvo z něj v létě vyplatilo zhruba 258 milionů korun pro víc než 400 pořadatelů. Podle informací z července se tak mohlo uskutečnit kolem 5900 kempů. Dostupné měly být podle Plagy asi pro 93.000 dětí. Konečná data by podle mluvčí ministerstva Anety Lednové mohla být k dispozici v říjnu.

Například Pionýr uspořádal podle své mluvčí Anny Mindlové 191 letních kempů pro 3191 dětí. Zájem podle ní předčil očekávání organizátorů. „Přiznám, že zprvu u nás byla vůči kempům jistá skepse, ale zájem rodičů prokázal, že šlo o vhodné propojení formálního a neformálního vzdělávání, kdy si děti nenásilně doplnily dílčí znalosti a dovednosti, jež jim mohou chybět,“ uvedl předseda Pionýra Martin Bělohlávek. Kempy podle něj byly vhodnou příležitostí pro potkávání dětí s jejich vrstevníky, což jim po období výuky pomohlo, dodal.

To, že se děti mohly na táborech vidět s vrstevníky, vyzdvihla jako dobrou věc i mluvčí skautů Barbora Trojak. Podle ní bylo patrné, že jim hodně chyběly kontakty mezi sebou. Skauti zorganizovali všechny kempy, které si naplánovali, tedy 60 pro minimálně 900 dětí, řekla. Ještě o polovinu víc, tedy 90, jich měla Asociace turistických oddílů mládeže (tomíci). Podle jejího předsedy Tomáše Novotného se akcí zúčastnilo 1454 dětí.

Samotná ČRDM zorganizovala 152 letních kempů pro 2635 dětí, sdělil předseda rady Aleš Sedláček. Mezi účastníky podle něj byli žáci základních škol v různém věku i z různě bohatých rodin. Některé děti z chudších poměrů byly na táboře vůbec poprvé, řekl.

Zájem o doučovací kempy byl velký i proto, že byly zadarmo, připomněl zástupce Křesťanského sdružení mladých lidí (YMCA) Jaroslav Hynek. Sdružení YMCA podle něj udělalo 56 letních kempů pro 924 dětí. „Všemi realizátory byl tento projekt vnímán jako velmi přínosný a účastníci si odnesli řadu pozitivních zážitků,“ zhodnotil. Program kempů YMCA podle něj připravovalo 213 lidí a věnoval se mimo jiné rozvoji dovedností kreativní formou nebo návštěvám různých muzeí, zoo či vědeckých parků.

Zdroje: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte