• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Obce by měly mít přístup do centrálního registru psů přes aplikaci

  21.4.2022
  Jan Štoll

  Obce mají zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezené zvíře. Stát ale nepočítá s tím, že by místní samosprávy získaly přístup do centrálního registru psů. Nezjistí tak, komu pes patří. Upozornila na to senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Podle ministerstva zemědělství by měly mít přístup formou aplikace.

  Podle novely veterinárního zákona, která evidenci zavádí, bude třeba při nálezu zvířete na území obce kontaktovat Policii. Ta ale nemá k řešení případů bezprizorních zvířat ze zákona žádné pravomoci. „Primárně náleží péče o nalezená zvířata obcím a je těžko představitelné, aby při nálezu každého psa museli strážníci kontaktovat policii a požadovat jejich součinnost. To úplně postrádá smysl. Obec a obecní policie v této souvislosti plní své zákonné povinnosti, což je i podle GDPR důvod ke zpřístupnění osobních údajů,“ uvedla senátorka Vítková.

  Poslanecká sněmovna bude zanedlouho v druhém čtení novelu posuzovat. „Ministerský návrh popírá smysl platné právní úpravy. Obce zajišťují odchyty zvířat, pečují o toulavá a opuštěná zvířata, provozují útulky pro zvířata nebo se podílejí na jejich činnosti, spravují místní poplatky ze psa, projednávají přestupky a ukládají sankce. Je naprosto nezbytné, aby byl obcím umožněn přístup do centrálního registru psů v takovém rozsahu, aby mohly efektivně plnit své povinnosti,“ upozorňuje na nedostatky novely Vítková.

  Ministerstvo zemědělství chce problém řešit aplikací. „Obcím a obecní policii by měla sloužit plánovaná aplikace, která by měla využívat údaje z centrální evidence psů v minimálním rozsahu tak, aby bylo možno identifikovat majitele psa,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.  Senátorka Vítková a senátor Jiří Vosecký (STAN) chtějí o úpravách předlohy ještě jednat s ministrem zemědělství. sto


  Témata:

  Nepřehlédněte