• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Obránci zvířat Albertu novou pobočku na Břevnově pěkně „osladili“!

  21.6.2024
  Jitka Kačánová

  Pořádný rozruch způsobili u nové pobočky společnosti Albert v Praze 6 aktivisté z organizace Obránci zvířat. Druhou červnovou středu už od sedmi hodin ráno stáli před jejím vchodem s transparenty, rozvinutým červeným kobercem s obrázky kuřat a s kostýmem přešlechtěného kuřete. Šlo o další ze série protestů v rámci kampaně „Albertova krutost“. Obránci zvířat tak upozorňují na utrpení kuřat, která supermarket prodává pod názvem „Albertovo čerstvé“.

  Protest před pobočkou na ulici Bělohorská byl již třetí obdobnou akcí Obránců zvířat v Praze v posledních dvou měsících. Jako již tradičně demonstranti s transparenty obestoupili prodejnu Albert a zákazníkům a kolemjdoucím rozdávali letáky. Před prodejnou navíc rozvinuli i červený koberec, po kterém zákazníci museli projít, pokud chtěli do prodejny vstoupit.

  Nejkrutější chovy“

  „Supermarket Albert nabízí svým zákazníkům kuřata z těch nejkrutějších chovů. Místo toho, aby pracoval na zlepšení jejich života, investuje do otevírání dalších a dalších nových prodejen, ve kterých dál zákazníkům nabízí trpící kuřata. Za svého krátkého života zažijí utrpení v podobě polámaných nohou, popálenin od podestýlky, hladu a žízně kvůli jejich neschopnosti pohybu,“ popsal situaci kuřat vedoucí kampaně Albertova krutost Radim Trojan.

  Červnový protest zaujal řadu kolemjdoucích, dokonce i auta na silnici zpomalovala, aby si lidé mohli akci prohlédnout. Někteří potenciální zákazníci Albertu z místa po rozhovoru s Obránci zvířat odešli, aniž by prodejnu navštívili. Jiní kolemjdoucí přiznali, že o kampani Albertova krutost už vědí a v Albertu přestali nakupovat.

  „Albert k zákazníkům v Česku přistupuje jako k zákazníkům druhé kategorie, protože jim stále nabízí přešlechtěná a nemocná kuřata. Přitom v Holandsku a Belgii, kde Albert také působí, už s prodejem rychle rostoucích plemen dávno skončil. Je načase, aby i u nás Albert přijal svou zodpovědnost za životy milionů bezbranných tvorů a naplnil svoje slova o tom, že jim na životech prodávaných kuřat skutečně záleží,“ dodal Trojan.

  Albertova krutost

  Kampaň Albertova krutost odstartovala na konci března zveřejněním investigativních videí ze tří chovů, které dodávají kuřata do supermarketu Albert. Dodavatel spojený s těmito chovy podal na Obránce zvířat žalobu a ti teď nesmějí používat v komunikací získané záběry, jejichž pravost dříve v médiích potvrdili samotní chovatelé. Soudní nařízení dokonce zakazuje Obráncům zvířata na webu www.albertovakrutost.cz používat konkrétní slovní spojení popisující podmínky chovu.

  „Soud pro účely rozhodnutí o předběžném opatření v rámci testu proporcionality předběžně vyhodnotil, že s ohledem na možné významné následky zásahu je třeba nyní dát přednost právu na ochranu pověsti navrhovatele před právem na šíření informací,“ vysvětlil v usnesení českobudějovický soudce Jan Montag.

  „Považujeme to za skandální rozhodnutí, za cenzuru, která nemá v Česku obdoby. Soudu jsme ale vyhověli a záběry jsme nahradili jinými, srovnatelnými. Podmínky kuřat, která jsou chovaná v těchto hustotách a s touto rychlostí růstu, vypadají ve všech drůbežárnách stejně,“ zareagoval na to pro Seznam Zprávy Trojan. „To je úplně šokující, že nám třeba zakazují říkat, že kuřata mají popáleniny, když je reálně mají. My jsme jen ukázali pravdu a tu pravdu potvrdili i samotní chovatelé,“ cituje server Trojana.

  Nedostatečný zákon a Albertovo mlčení

  Albert uvedl, že dodavatelé mu zaručují plné dodržování všech legislativních požadavků, včetně ohledu na pohodu zvířat. Státní veterinární správa navíc v březnu uvedla, že v chovech, z nichž údajně pocházejí záběry, kontroly v posledních letech neprokázaly porušování legislativy.

  „To, že kontrola řekne, že je vše v pořádku, ještě nic neznamená,“ řekla před časem Našemu REGIONU v souvislosti s jinou kauzou, s útulkem pro kočky v Dolních Měcholupech, dlouholetá ochránkyně zvířat Alice Oppová. Podle ní je totiž zákon na ochranu zvířat u nás zcela nedostatečný, na rozdíl například od prvorepublikového

  Společnost Albert se ani po opakované výzvě k výše uvedenému protestu před její pobočkou v Břevnově pro Náš REGION nevyjádřila.

  OBRAZ

  Obránci zvířat je nezisková organizace, jejíž vizí je společnost vnímající zvířata jako živé bytosti s vlastními zájmy, nikoliv jako prostředky k lidskému užitku. Usiluje o změny, které jsou v podmínkách současného světa dosažitelné a pozitivně ovlivní co největší počet životů. Do svých kampaní zapojuje širokou veřejnost. Tímto přístupem dosáhla dvou výrazných legislativních úspěchů – zákazu kožešinových farem a klecových chovů slepic v ČR.

  Zdroj: TZ   Nepřehlédněte