Obtížné hledání koalice pro magistrát: bude v ní Hřib, nebo Nacher?

3.10.2022
Jitka Kačánová

Povolební vyjednávání o vedení Prahy se komplikuje. Vítězné Spolu by rádo vytvořilo koalici na vládním půdorysu. Jako první proto logicky oslovilo Piráty. Ti ale nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými lidmi. První kolo jednání skončilo bez výsledku, další schůzka Spolu a Piráty čeká dnes.

Po první povolební schůzce pražského lídra Spolu Bohuslava Svobody (ODS) a stále ještě současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se ukazuje, že najít společnou řeč nebude pro tyto dva subjekty jednoduché. Už během ostré předvolební kampaně na sebe právě tito dva politici nevybíravě útočili a také mezi dalšími Piráty a členy ODS nebo TOP 09, například Jiřím Pospíšilem, to bylo hodně vyhrocené.

Podmínky

Při společné schůzce kromě případných osobních animozit hrály důležitou roli zejména podmínky, které si  Piráti pro případnou spoluprací s koalicí Spolu kladou. Je to především to, že odmítají vládnout s trestně stíhanými osobami. Podle Hřiba by to v roce 2022 mělo být přirozenou součástí politické kultury. „Překvapilo mě, že to vzbudilo tak ostrou, principiální debatu. Je to zásadní, u nás to nefunguje tak, že se něco jiného slibuje před volbami a něco jiného se říká po volbách,“ vysvětlil Hřib v pořadu CNN Prima News.

Podmínka, že Piráti nebudou v radě zasedat s nikým, kdo je trestně stíhaný, se specificky týká Jana Wolfa (KDU-ČSL), který čelí obžalobě kvůli sportovním dotacím na magistrátu. Piráti by zároveň chtěli do případné koalice přibrat své současné partnery v čele metropole – Prahu Sobě vedenou Janem Čižinským, starostou Prahy 7. A také STAN s pražským lídrem Petrem Hlaváčkem.

Zatímco ale STAN, navzdory nedávnému skandálu Dozimetr, bude pro Spolu nejspíš průchodný, Čižinský a jeho „parta“ bude opravdu hořká pilulka, protože ti jsou se zastupiteli ODS, například s Tomášem Portlíkem, starostou Prahy 9, nebo Zdeňkem Zajíčkem, na nože dlouhodobě.

Nešťastný přístup

Svoboda přístup Pirátů za šťastný nepovažuje. „Druhá strana si stanovila celou řadu podmínek, které jsou velmi složité a jsou naformulovány tak, že by Pirátská strana měla uvažovat o tom, jestli mají reálný výstup a reálné řešení,“ řekl.

Ještě ostřeji se proti podmínkám Pirátů vyslovil Pospíšil. „Je nečestné a nekorektní, aby nám náš partner diktoval, že nesmíme mít někoho v zastupitelstvu, protože nechtějí, aby měl ještě nějakou jinou funkci, nebo proto, že jim připadá nepoctivý. Zní to líbivě a krásně, ale my jsme vyhráli volby a nedovolili bychom si takhle kádrovat své spojence,“ prohlásil.

A co ANO?

Pokud se Spolu s Piráty nedohodnou, je tu ještě možnost koalice Spolu a ANO, o čemž se spekulovalo již před volbami. Mimo jiné i proto, že Svoboda označil Hřiba za neschopného, zatímco pražského lídra ANO Patrika Nachera naopak za velmi schopného. V některých větších městech, například v Ostravě nebo Plzni, ale třeba i v Praze 2, se tyto dva subjekty na společné koalici již dohodly.

Pražské ANO ale zatím podle jednoho z jeho povolebních vyjednavačů, Ondřeje Prokopa, Spolu k jednání neoslovilo. Pospíšil ovšem nevylučuje, že k vzájemnému jednání nakonec může dojít. Za předpokladu, že Piráti na svých požadavcích budou trvat. „Politici ANO v kampani nepoužívali demagogické a lživé útoky jako pan Čižinský nebo Piráti. Opravdu chceme, aby dohoda byla na vládním půdorysu. Ale na druhou stranu se nám občané nemůžou divit, pokud to nevyjde,“ je přesvědčený Pospíšil.

Průšvih?

Koalice Spolu a ANO by s 33 zastupitely měla těsnou většinu. Prokop by v této situaci ale stál o širší koalici, například ještě se zástupci STAN. „Jsme připraveni na jakékoliv jednání. Jde nám o programové body, zejména o snížení nákladů pro život Pražanů. Spolu nám programově není vzdálené, nejvzdálenější je nám Čižinský,“ vysvětlil Prokop. Podmínky, které si Piráti kladou, jsou podle něj nedůstojné.

Podle mnohých komentátorů by ovšem tato koalice podkopala důvěru voličů ke koalici Spolu, která se na billboardech vůči předsedovi ANO Andreji Babišovi vymezovala jako k bezpečnostní hrozbě kryté zezadu ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Šefkomentátor webu Seznam Zprávy Jan Lipold tuto případnou koalici dokonce označil za průšvih. A nejspíš by způsobila i pozdvižení na vládní úrovni, kde jsou ODS i Piráti součástí Pětikoalice.


Témata:

Nepřehlédněte