Obyvatelka Klínce se zamýšlí nad dopady sucha a asfaltek bez stromů a keřů

29.6.2018
Andrea Cerqueirová

Z Prahy se odstěhovala, aby mohla alespoň relativně zdravě žít v malé obci. „Místo toho nám u zahrady během minulých let vyrostla na dosud travnatém, a navíc zatím soukromém pozemku obrovská asfaltová plocha, nazývaná obslužné parkoviště,“ uvedla pro Náš REGION.

Otrávila vodu v rybnících slánská čistička, nebo abnormální sucho? Policie zatím příčinu nezná

Devastace životního prostředí

Plocha ohřívá a vysušuje vzduch široko daleko, kolem ní není strom ani keř. „Louka v našem sousedství byla v duchu moderní doby rozparcelovaná a budou se stavět další domy, přibydou další auta, další smog, další teplo,“ uvedla. Mezi pozemky vznikly široké asfaltové cesty. To není ojedinělý úkaz.

Co s tím? „Je vůbec v naší civilizované společnosti možné, že neexistuje žádný zákon, který by chránil občany před nenávratnou devastací životního prostředí v rámci obce? K čemu vlastně jsou stavební úřady, když se po celé republice staví „hlava nehlava“ a povolí se stavět kdekoliv a cokoliv?“ ptá se.

FOTO: Asfaltky

Asfaltky - Asfalt – foto pixabayAsfaltky - Asfalt 2 – foto pixabay

Sankce za nepromyšlená rozhodnutí?

Podle ní by obce měly být více zapojeny do ochrany životního prostředí: měla by být sankcionována nepromyšlená povolování staveb zpevňovaných ploch, především s asfaltovým povrchem podél budovaných komunikací například bez kompenzace výsadbou stromů a keřů kvůli životnímu prostředí.

„Také doufám, že se podaří prosadit nějaký odstavec v příslušném zákoně, který bude dovolovat kontrolu lokálních topenišť, potažmo možnost vymáhat vysoké pokuty od soukromých osob za produkci exhalací. Protože zatím se něco takového považovalo za narušování soukromí. Ale co soukromí ostatních tvorů, nejen lidí? Těm mohou jedy život ničit?“ dodává.Nepřehlédněte