Od gotiky po baroko. Jindřichohradecký zámek slaví 800. narozeniny

Další fotky

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci si letos připomíná 800. výročí od své první písemné zmínky. Dnes je jindřichohradecký zámek třetím největším památkovým komplexem v zemi. Jeho kouzlo spočívá v dokonalém prolnutí různých stavebních slohů a s přiléhajícím městem tvoří harmonický celek.

Kdysi románsko-gotický hrad, později renesanční zámek a třetí největší památkový komplex v zemi, při jehož prohlídce se před vašima očima vystřídají všechny slohy od gotiky po baroko. Hradem a zámkem procházejí čtyři prohlídkové trasy: navštívit můžete jak starý gotický palác s raně gotickými nástěnnými malbami, interiéry 18. a 19. století, Černou věž s černou kuchyní či renesanční Adamovo stavení, které jsme si k prohlídce vybrali my. Průvodkyně Hanka nám v úvodu vysvětlila, jak se nejstarší majitel panství dostává do Hradce. V roce 1220 se ve středočeských Vleticích setkali příslušníci rodu Vítkovců. Byli to synové Vítka z Prčice, který mezi ně rozdělil svůj majetek a každému přidělil jinak zbarvený erb se znamením růže. Při setkání vznikla také listina, kde byl ke jménu Vítkova nejstaršího syna Jindřicha poprvé připojen název jeho sídla. Je v ní zapsán jako Henricus de Nouo Castro, neboť tehdy byl jeho nový hrad dokončen natolik, aby se stal důstojným domovem významného šlechtice.

Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Versailles na východě

Prohlídku začínáme v Zelených pokojích. Jsou nazvány podle barvy převládající na stěnách a kazetových stropech. Zaujmou nás také portréty pánů z Hradce – Adama z Hradce a jeho manželky Anny z Rožmitálu a jeho syna Adama II. z Hradce, který se oženil s Kateřinou z Montfortu.

Páni z Hradce bohužel vymřeli po meči roku 1604. Sňatkem Lucie Otýlie z Hradce s Vilémem Slavatou získávají hradecké panství Slavatové. Ti vlastnili hrad a zámek po tři generace a po jejich vymření počátkem 18. století přicházejí do Hradce Černínové z Chudenic.

Audienční sál je dnes zařízen jako jídelna. Vévodí jí barokní obraz druhé pražské defenestrace. Slavatu a Martinice, vyhozené českými stavy z oken Pražského hradu, zachránila podle malířovy fantazie Panna Maria. Pánové měli štěstí – po pádu se svezli po svažitém terénu pod Hradem, a tak utrpěli jen lehká zranění. Azyl jim poskytla ve svém domě Polyxena z Lobkovic.

Pokusy zachytit se okenního rámu jsou vyřešeny údery přes prsty. Když úředníci vyletí z oken

Na Rožmberské chodbě nás zaujme portrét Perchty z Rožmberka. Její otec Oldřich ji provdal za Jana z Lichtenštejna, kterému šlo pouze o Perchtino věno. Když se ho nedočkal, týral svou ženu hlady a musela spát ve stájích. V dopisech prosila otce, aby se mohla vrátit domů, ale bohužel zůstaly bez odezvy. Teprve na smrtelné posteli, vědom si svých hříchů, prosí Jan Perchtu o odpuštění. Ona mu však neodpouští a Jan Perchtu proklíná. Od té doby se paní Perchta zjevuje na zámcích pánů z Růže jako Bílá paní (kromě Jindřichova Hradce se s ní setkáte v Třeboni, v Telči, v Českém Krumlově či na hradě Rožmberku). Barvou šatů či rukavic zvěstuje věci, které se teprve stanou: narození, úmrtí či požáry. Ten největší postihl Hradec roku 1773.

Z renesance přecházíme do období baroka, které reprezentují Černínové. Vždyť také postavili na Hradčanech Černínský palác, v němž dnes sídlí ministerstvo zahraničí. Prohlížíme si portréty Černínů – tím prvním v Hradci byl Heřman Jakub Černín. Jeho syn František Josef Černín rod zadlužuje, majetek zachraňuje jeho žena Marie Isabella a syn Prokop Vojtěch Černín už patřil k nejbohatším příslušníkům Černínů. Ke kulatinám došlo také k obnově pokoje hraběnky Černínové z 60. let 19. století.

V osmdesátých letech 19. století instaloval v zámku František Křižík elektrické vedení. Jindřichův Hradec byl prvním městem v zemi s veřejným elektrickým osvětlením. Zůstalo tu bohužel jen jeden den, zatímco v Písku požádali radní Křižíka, aby zařízení již nedemontoval.

Křižík postavil první tramvajovou trať, další už mu město nepovolilo

Z barokních pokojů přicházíme na velké arkády, odkud se nám otevírá nádherný pohled na gotický hrad, který však v 16. století získal renesanční kabát. Právě Černá věž, vysoká 32 metrů, je poprvé zmiňována roku 1220.

Prohlídku zakončíme v hudebním rondelu, který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v zemi. Konaly se tu plesy, koncerty a majitelé zámku tu přijímali vzácné hosty. Zazpívala si tu i Emma Destinnová.

K narozeninám připravila správa zámku ve spolupráci s městem a pobočkou třeboňského archivem několik zajímavých akcí. Kromě nočních prohlídek s bílou paní se můžete těšit na noční prohlídky zámku nazvané Defenestrace anebo příběh Viléma Slavaty. Veřejnosti může nahlédnout do kostela svatého Jakuba s Černínskou hrobkou.

FOTO: Jindřichohradecký zámek

Jindřichohradecký zámek - Jindřichův HradecJindřichohradecký zámek - Zámek Jindřichův HradecJindřichohradecký zámek - Zámek v Jindřichově HradciJindřichohradecký zámek - Jindřichův Hradec (zámek)Jindřichohradecký zámek - Jindřichův Hradec, zámek
Další fotky
Jindřichohradecký zámek - Rondel. Jindřichův Hradec (zámek)Jindřichohradecký zámek - Jindřichův Hradec (zámek)Jindřichohradecký zámek - Zámek Jindřichův HradecJindřichohradecký zámek - adam I. z Hradce
Dnes, 06:05
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
Dnes, 06:00
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
Včera, 14:51
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
Včera, 13:25
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Včera, 13:20
V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom osm lidí,...
Včera, 12:00
Uplynul rok, co svět bojuje se zákeřnou pandemií. Přes aplikaci vakcín se ní bude potýkat...
Včera, 11:34
Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je po více než hodině vyčerpaná, je ale...
Včera, 11:00
Senioři starší 80 let se od pátečního rána mohou registrovat k očkování proti covidu. Vykazuje...
Včera, 06:03
Letecká policie ve třicátých letech dvacátého století ve většině zemí neexistovala. Fungovala pouze ve Velké...
Reklama