• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Odkaz básníka Josefa Hory připomíná nová busta v Novém Boru

  22.6.2023
  Fefík

  Slavného básníka Josefa Horu od pondělí v Novém Boru připomíná jeho busta. Na prostranství u letního kina, v Horových sadech, ji zástupci města a legionářů odhalili u příležitosti 78. výročí od Horova úmrtí, které připadá na dnešek, 21. června.

  Autor Máchovských variací i několika básní inspirovaných Novým Borem ve městě trávil dovolenou a zajímal se o příběh rumburské vzpoury.

  Josef Hora byl nejen jedním z našich největších básníků, ale jako jediný autor o Novém Boru psal. Město a místní skláři mu přirostli k srdci,“ řekl novoborský starosta Jaromír Dvořák. Busta má být podle něj trvalou a důstojnou připomínkou odkazu Josefa Hory v Novém Boru a město je na to patřičně hrdé. „Současně s tím pro spoustu místních obyvatel Horovy sady získávají konkrétní pojem,“ doplnil Jaromír Dvořák.

  Bustu vytvořil místní restaurátor a umělecký řemeslník Libor Krpata. Vzorem mu byla busta sochaře Františka Mentlíka, která je umístěná v básníkově muzeu v Hořicích.

  Její pořízení inicioval novoborský patriot a člen Československé obce legionářské Josef Doškář. „O Novém Boru napsal tři básně, tolik jich o žádném jiném městě nenapsal. V jedné básni vzpomíná na Rumburskou vzpouru, v další básni zachycuje hospodářskou krizi, která postihla naše město, a v básni Jitro v Boru opěvuje krásy přírody. Pro rozhlas pak napsal pětistránkovou přednášku, kterou nazval V kraji sklářů. Je to nádherné vyznání našemu kraji,“ řekl Josef Doškář.

  Svatý Václav se slavně vrátí na hlavní semilské náměstí

   

  Ten připomněl, že Josefa Horu do Nového Boru přivedla spisovatelka Marie Majerová. Pro tehdejší pražské umělce objevila penzion manželů Fišerových v České ulici, kam jezdil na dovolenou s rodinami nejen Josef Hora, ale také držitel Nobelovy ceny básník Jaroslav Seifert, básník, kritik a novinář A. M. Píša, grafik a ilustrátor Slavoboj Tuzar nebo básník, novinář a politik Josef Stivín, manžel Majerové.

  Přivedla také sochaře Karla Dvořáka s jeho manželkou Leopoldou Dostalovou, která patřila k největším herečkám své doby. Právě Karel Dvořák navrhl a zdarma vysochal pomník Rumburské vzpoury na Lesním hřbitově, který se stal národním symbolem odboje, k němuž se mezi světovými válkami sjížděly tisíce Čechů,“ doplnil Josef Doškář.

  Slavnostní odhalení busty doprovodili studenti novoborského gymnázia recitací Horových básní.

  Zdroj: Nový Bor  Nepřehlédněte