Olomouc vyráží do boje proti energetickým šmejdům

22.6.2022
Redakce

Omezit aktivity nepoctivých prodejců nebo zprostředkovatelů dodávek energií v Olomouci má nové nařízení radnice, které od 1. července ve městě zakáže některé formy prodeje zboží nebo poskytování služeb v energetických odvětvích mimo obchodní prostory. Nové nařízení míří proti nepoctivým praktikám tzv. energetických šmejdů. Informovala o tom mluvčí radnice Radka Štědrá.

Radnice se nařízení rozhodla vydat i kvůli tomu, že v době zdražování energií roste aktivita nepoctivých prodejců a zprostředkovatelů dodávek elektřiny a plynu, kteří se snaží pod různými záminkami vnutit zákazníkovi podpis smlouvy či plné moci k vyhledání nového dodavatele. „Vydání takového nařízení, které dokáže lépe ochránit spotřebitele, nám umožnila novela zákona, která stanovuje nové podmínky pro působení dodavatelů energií a především zprostředkovatelů, s nimiž se pojí většina stížností,“ uvedl tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

Nařízení od 1. července na celém území města zakáže prodej zboží nebo poskytování služeb v oblasti energetiky mimo obchodní prostory, a to podomní i pochůzkovou formou. Důvodem k vydání je skutečnost, že s účinností od letošního 1. července bude zprostředkovatelská činnost v energetických odvětvích vyjmuta z režimu živnostenského podnikání a nebude se na ni vztahovat regulace prostřednictvím tržního řádu, uvedl vedoucí živnostenského odboru magistrátu Zdeněk Machalíček.

Pokud prodejce či zprostředkovatel nařízení poruší, může za tento přestupek dostat od radnice pokutu do 100 tisíc korun. „Dohled nad dodržováním nařízení budou provádět pracovníci magistrátu a strážníci městské policie, které je možno kontaktovat na lince 156,“ dodal Machalíček.

Štědrá upozornila, že podle novely energetického zákona se od 1. července zprostředkovatelská činnost v energetice stane novým druhem podnikání. „Zprostředkovatelé budou moci působit na energetickém trhu pouze s oprávněním od Energetického regulačního úřadu a budou zapsáni v registru. Pro získání oprávnění bude muset zprostředkovatel splnit několik podmínek, například mít vzdělání a praxi v energetice,“ uvedla.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte