Olomoucký vánoční strom rozřezal dřevorubec. Zbytky využijí studenti z řezbářské školy

12.1.2022
Redakce

Hluk od motorové pily se včera dopoledne ozýval v historickém centru Olomouce, kde dřevorubec před zraky kolemjdoucích postupně rozřezával zhruba 20 metrů vysokou vánoční jedli. Větve firma odveze do kompostárny, rozřezaný kmen pak převezou do Střední školy řezbářské v Tovačově na Přerovsku. Studenti dřevo z vánočního stromu využijí ke svému tvoření, řekla dnes novinářům mluvčí radnice Jana Doleželová.

Vánoční jedle byla do centra Olomouce přivezena na začátku listopadu, stála pak na prostranství před orlojem. Strom věnovala městu rodina z nedalekých Hluboček, která jedli musela z bezpečnostních důvodů pokácet. Vánoční strom dostal jméno Hanáček. Mohutná jedle byla dnes pomocí jeřábu opatrně vyzdvižena z podstavce. Dřevorubec poté kmen zavěšený na jeřábu postupně rozřezával na menší části.

„Bylo nám líto, aby celý vánoční strom skončil v kompostárně. Oslovili jsme proto Střední řezbářskou školu v Tovačově, zda by o kmen neměla zájem. Oni naši nabídku s nadšením přijali,“ uvedla Doleželová. Rozřezávaní vánočního stromu si pomocí mobilních telefonů fotili kolemjdoucí, práci dřevorubce zpovzdálí dlouho sledovala třída dětí z mateřské školy.

Střední škola dřevo z vánoční jedle využije při výuce. „Vzhledem k tomu, že se jedná o jehličnatý strom, který se nehodí na řežbu, tak z toho určitě bude nějaký kousek nábytku,“ řekla novinářům ředitelka Střední řezbářské školy v Tovačově Alexandra Stránělová. Kmen bude v pátek rozřezán na fošny. „Uvidíme, jak bude vypadat. Myslím, že to bude pěkné dřevo,“ dodala.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte