Omezení mezi okresy komplikuje životy. Lidé z menších obcí mají problém i nakoupit

2.3.2021
Redakce

Obec Přibyslavice, v níž žije 500 obyvatel, leží v okrese Brno-venkov, avšak jen tři kilometry daleko od Velké Bíteše v okrese Žďár nad Sázavou. „Lidé jsou zvyklí jezdit do Bíteše, je tam i dobré autobusové spojení a mají tam všechny služby. Problém je to především pro starší obyvatele, protože u nás prodejna není a do jiných obcí není tak dobré spojení. Navíc na větší nákup do Rosic je to daleko. Uvažovali jsme, že požádáme o nějakou výjimku, ale zatím jsme nic konkrétního nepodnikli, i když se na nás místní obrací, nejsou spokojení,“ sdělil místostarosta Aleš Tunkr.

Podobně jsou na tom obyvatelé Úsobrna na Blanensku. Na nákupy jezdí do nedalekého Jevíčka v okrese Svitavy, teď musí do Boskovic, kam cesta trvá dvakrát déle. „Nařízení omezuje snad všechny a jsou naštvaní. Je tady aspoň Coop, kde se dají nakoupit základní potraviny, i když dnes tam nebylo ani pečivo,“ poznamenala rodačka Jana Hanáková.

Lidé jí v kancelářích i šatnách. Firmám se nelíbí zákaz stravování v jídelnách

Naopak ve Vratěníně na Znojemsku, který leží blízko hranic s Rakouskem, Vysočinou a Jihočeským krajem, omezení problém necelým 300 obyvatelům nezpůsobuje. „Je pravda, že jsme hodně směřováni na Jemnici v okrese Třebíč, ale v naší obci je prodejna se smíšeným zbožím, a ta je poměrně dobře zásobena. Člověk nesežene vše, ale co potřebuje na tyto tři týdny ano, dá se to vydržet,“ poznamenal starosta Martin Kincl.

Omezení bez problému zvládnou podle starostky Martiny Neubauerové i obyvatelé Zálesí na Znojemsku. „Někteří byli zvyklí jezdit do Moravských Budějovic, ale jsme velmi malá obec se 163 obyvateli a máme tady jednotu, kde se dá nakoupit. Horší to bylo na podzim, kdy byla paní prodavačka nemocná a bylo zavřeno, ale teď to pro nás velký problém není,“ uvedla.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci plátí od pondělí zákaz cestovat mezi okresy vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad. Volný čas by lidé měli trávit jen na území obce, kde žijí.

adp/ČTKNepřehlédněte