• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Omezení mezi okresy komplikuje životy. Lidé z menších obcí mají problém i nakoupit

  2.3.2021
  Redakce

  Zákaz přejíždění mezi okresy činí problémy některým menším obcím na jižní Moravě, které leží na hranicích nebo poblíž jiného kraje. Místní obyvatelé jsou zvyklí jezdit na nákupy do měst vzdálených jen několik málo kilometrů, s ohledem na přísnější vládní opatření proti šíření koronaviru ale překročit hranice kvůli nákupu nemohou.

  Obec Přibyslavice, v níž žije 500 obyvatel, leží v okrese Brno-venkov, avšak jen tři kilometry daleko od Velké Bíteše v okrese Žďár nad Sázavou. „Lidé jsou zvyklí jezdit do Bíteše, je tam i dobré autobusové spojení a mají tam všechny služby. Problém je to především pro starší obyvatele, protože u nás prodejna není a do jiných obcí není tak dobré spojení. Navíc na větší nákup do Rosic je to daleko. Uvažovali jsme, že požádáme o nějakou výjimku, ale zatím jsme nic konkrétního nepodnikli, i když se na nás místní obrací, nejsou spokojení,“ sdělil místostarosta Aleš Tunkr.

  Podobně jsou na tom obyvatelé Úsobrna na Blanensku. Na nákupy jezdí do nedalekého Jevíčka v okrese Svitavy, teď musí do Boskovic, kam cesta trvá dvakrát déle. „Nařízení omezuje snad všechny a jsou naštvaní. Je tady aspoň Coop, kde se dají nakoupit základní potraviny, i když dnes tam nebylo ani pečivo,“ poznamenala rodačka Jana Hanáková.

  Lidé jí v kancelářích i šatnách. Firmám se nelíbí zákaz stravování v jídelnách

  Naopak ve Vratěníně na Znojemsku, který leží blízko hranic s Rakouskem, Vysočinou a Jihočeským krajem, omezení problém necelým 300 obyvatelům nezpůsobuje. „Je pravda, že jsme hodně směřováni na Jemnici v okrese Třebíč, ale v naší obci je prodejna se smíšeným zbožím, a ta je poměrně dobře zásobena. Člověk nesežene vše, ale co potřebuje na tyto tři týdny ano, dá se to vydržet,“ poznamenal starosta Martin Kincl.

  Omezení bez problému zvládnou podle starostky Martiny Neubauerové i obyvatelé Zálesí na Znojemsku. „Někteří byli zvyklí jezdit do Moravských Budějovic, ale jsme velmi malá obec se 163 obyvateli a máme tady jednotu, kde se dá nakoupit. Horší to bylo na podzim, kdy byla paní prodavačka nemocná a bylo zavřeno, ale teď to pro nás velký problém není,“ uvedla.

  Kvůli zhoršující se epidemické situaci plátí od pondělí zákaz cestovat mezi okresy vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad. Volný čas by lidé měli trávit jen na území obce, kde žijí.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte