Opozice kritizuje vedení Prahy 4, tentokrát za prodej distribuční společnosti tepla

15.5.2022
Roman Kořinek

Pětadvacet milionů korun utrží městská část Praha 4 za prodej své společnosti 4-Energetická. Kupujícím je společnost Prometheus energetické služby (PES), kterou vlastní Pražská plynárenská. Ta v minulých dnech získala od hlavního města, jako majoritního vlastníka, půjčku ve výši dvou miliard korun. I toto bylo kritizováno opozicí.

Největší obavy vyjadřovali opoziční politici a zastupitelé Prahy 4 ze zdražování tepla a také přestavby některých výměníků tepla na plyn. Společnost 4-Energetická se stala terčem kritiky již v minulosti, kdy si na dodávky tepla stěžovali obyvatelé města, jako odběratelé tepla. Současné vedení radnice to ale vnímá jinak. „Společnost 4-Energetická potřebuje vysoké investice a my jsme přesvědčeni, že nový majitel bude zárukou stabilních a bezproblémových dodávek tepla,“ sdělil radní městské části Praha 4 Jan Hušbauer (ANO).

4-Energetická měla být prodána již v roce 2018, kdy to ale zamítli zastupitelé. O něco později byl druhý návrh na prodej společnosti stažen z jednání a prodej se tedy uskuteční až letos. Opozici se ale nelíbí hned několik věcí. Radnice podle ní nezohlednila v otázce prodeje aktuální situaci v dodávkách plynu z Ruska, 4-Energetickou prodává společnosti PES, i když zájem měla i Pražská teplárenská a obavy vyvolávají i plány na přestavbu některých výměníkových stanic právě na problematický plyn.

„Měli bychom zamezit snahám být více závislými na ruském plynu. Situace je stále velmi nestabilní a nejistá. Proto přestavovat výměníky na plyn by byla velká chyba,“ uvedl bývalý starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě – Zelení a NK). Podobný názor mají i další zastupitelé jako například Jiří Bendl a Daniel Kunc (oba Praha 4 sobě – Zelení a NK).

Všichni připomínali stále trvající válečný konflikt na Ukrajině a měnící se energetickou politiku celé Evropy. Jenže vedení města pochybnosti odmítá. Pražská teplárenská údajně neměla zájem v jednání o koupi 4-Energetické pokračovat a obavy o ceny a dodávky tepla jsou prý také zbytečné.

„Pokud si někdo myslí, že když nás vlastní Pražská plynárenská, tak je naším jediným zdrojem plyn, mýlí se. Využíváme totiž tepelná čerpadla, fotovoltaiku a některé další zdroje,“ vysvětlil předseda představenstva PES Ludvík Baleka.

Nový vlastník 4_Energetické PES je vlastněn Pražskou plynárenskou, která je jedním z nevětších dodavatelů energií v České republice. Plynem a elektřinou zásobuje více než 400 000 odběrných míst a jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding, kterou pro změnu vlastní Hlavní města Praha. To jí před pár dny půjčilo dvě miliardy korun na doplnění zásobník plynem před topnou sezonou 2022/2023.

Zdroj: vz

 Nepřehlédněte