Opozice rožnila Jandu kvůli drahému advokátovi

13.6.2020
Marcel Mihalik

„Dovolte mi vysvětlit důvody, které vedly k výběru konkrétní právní kanceláře. Všechny kroky směřovaly k prevenci,“ začal svou obhajobu starosta Pavel Janda. Prevencí měl na mysli debakl bývalého vedení Loun, kdy za Radovana Šabaty byla v rozporu se školským zákonem odvolána ředitelka mateřinky Jaroslava Hajmová a tento Šabatův přešlap vyšel daňové poplatníky na 1,7 milionu korun, neboť náklady šly na vrub městské kasy. Aby se město vyhnulo chybě z minulosti, rozhodlo se podle Jandy při nedávném odvolávání ředitelky ZŠ v ulici Školní, Věry Benešové, využít advokátní kancelář Ad Acta se smluvní odpovědností za škodu. Jinými slovy Janda argumentuje tím, že v případě, že by Benešová město úspěšně zažalovala pro neplatnost odvolání, Jandou vybraná advokátní kancelář by si posypala hlavu popelem a veškeré soudní náklady uhradila místo radnice. Tím starosta obhajuje i vysokou cenu, kterou advokátní kancelář za návrh na odvolání ředitelky Benešové, radnici účtovala – 302 tisíc korun.

Janda koupil právní služby za 302 tisíc korun, přestože je sám právník. Předražené, hřmí opozice

„Pokud by někdo tvrdil, že pořídit advokáta se smluvní odpovědností advokáta za škodu lze levněji, nemá pravdu. Byl to kolega Csonka, který v minulosti kritizoval, že si radní nenechali zpracovat kvalitní právní materiál,“ hájil se Janda na zastupitelstvu.

Lídr lounské opozice Pavel Csonka (ČSSD) má za to, že město obešlo zákon. „Ano, v minulém volebním období jsme hřímali, že si město neudělalo žádnou právní službu. V tuhle chvíli není tato částka, byť budete tvrdit, že za to někdo přejímá smluvní odpovědnost, adekvátní. Ad Acta má příjmy zhruba milion korun, zaměstnává zhruba tři čtyři zaměstnance. Nedokážu si představit, z čeho je platí. Ze stránek ČAK vyplývá, že Ad Acta má jediného společníka, což je sám advokát pan Hříčka. Nemá žádné koncipienty. Právní služby může poskytovat pouze advokát. Já říkám, že velmi takticky se obešel zákon o veřejných zakázkách,“ řekl Csonka. Narážel tím na fakt, že výběr Ad Acta radnice odůvodnila tím, že v ní působí magistra Chrástková, která pořádá pro státní správu školení v oblasti pracovněprávní. Má to ale háček, není totiž advokátkou, nýbrž podnikatelkou, která pořádá kurzy mimo jiné pro tajemnice městských úřadů za peníze daňových poplatníků. Když Csonka hovoří o „taktickém obcházení zákona“, má na mysli to, že zatímco pro advokátní kanceláře platí ve výjimečných případech výjimka a mohou dostat zakázku napřímo bez soutěže, u firem by takový krok neprošel. A je všeobecně známo, že tajemnice lounského úřadu Renáta Čapková na kurzy pořádané Chrástkovou chodila a pochvalovala si je. Je tak velkou otázkou, zda tu někdo nevymyslel model, jak dobře podojit městský rozpočet…

Suma 302 tisíc za právní služby se zdá totiž předražená nejen opozici, ale i některým koaličním radním. „Konečnou cenu jsme neznali. Je vysoká. Mně se taky nelíbí. Ale paní právnička se s tím vypořádala, jak se patří,“ uvedla Martina Bečvářová (ANO).

Lounský „koláček“, Michal Kučera z TOP 09 volbu Ad Acta chválí, i když se mu zdá cena vysoká. „Já jsem dlouholetým členem školní rady na ZŠ Školní. Chodili tam oba dva moji kluci. Z těch řešení, která se nabízela, to bylo to nejlevnější,“ řekl. „Částka je vysoká, ale úměrná tomu, co si kupujeme. Byly to dobře vynaložené peníze. Já sem je dal rád,“ doplnil Kučera. To by vyznělo jinak, kdyby je dal skutečně ze své kapsy. Pravda je ale taková, že je zaplatil z kapes všech Louňáků.Nepřehlédněte