Boxer, politička i fotbalista aneb Osobnosti Mělnicka

5.12.2020
Jaroslav Svoboda

Fotbalista tělem i duší

Václav Drobný se na Mělníku narodil 9. září 1980. S fotbalem začínal v nedaleké Odoleně Vodě, ale už jako žák přestoupil do Sparty Praha. Tam působil do svých osmnácti, kdy přestoupil do Blšan, jejichž barvy v první lize hájil. Díky úspěchu na ME hráčů do 21 let v roce 2002, kdy získala ČR titul, přišly nabídky i ze zahraničí, a tak Václav přestoupil do francouzského Racingu Štrasburk. V roce 2003 však přišel zlom v jeho kariéře, když měl pozitivní dopingový test na morfin. Potrestán nakonec nebyl.

Následovala série dalších angažmá, anglická Aston Villa a v roce 2005 návrat do Sparty Praha. V týmu ale vydržel jen pár dní a odešel na hostování do Jablonce a další angažmá. V červnu 2009 ukončil profesionální kariéru, začal podnikat a stal se hrajícím trenérem pražských Třeboradic.

Osobnosti Mělnicka: držitel Nobelovy ceny

Bohužel, 28. prosince 2012 zemřel v Hradci Králové na následky vážného zranění, které utrpěl při nočním bobování při nárazu do stromu. Na jeho počest pak Pražský fotbalový svaz v roce 2013 pojmenoval cenu fair play.

Nacionalista a básník

Jedním z nejznámějších českých básníků, prozaiků, dramatiků, publicistů a hlavně nacionalistických politiků byl i další mělnický rodák Viktor Dyk. Narodil se 31. prosince 1877 a v mládí byl jedním z představitelů tzv. Generace anarchistických buřičů. V průběhu první světové války byl členem domácího odboje a byl rovněž signatářem Manifestu českých spisovatelů. Mezi jeho nejznámější díla patří například novela Krysař, drama Zmoudření Dona Quijota nebo básnická sbírka Devátá vlna.

Osudné se Viktoru Dykovi stalo koupání v Jaderském moři u Dubrovníka. Od 13. května 1931 byl ubytovaný v penzionu Glavoviče na ostrůvku Lopud, ovšem hned další den ho stihla srdeční mrtvice, když se koupal v moři. Z lopudské radnice byl následujícího dne vypraven pohřeb a jeho mrtvé tělo bylo přepraveno vlakem přes Záhřeb do ČSR. Se všemi poctami byla jeho rakev vystavena v Pantheonu Národního muzea. Pohřben byl pak na Olšanech.

Osobnosti Mělnicka: Neratovice rodištěm hvězd

Bratr Karla IV.

Mělnickým rodákem je i méně známý mladší bratr císaře Karla IV. Jan Jindřich Lucemburský. Ten se narodil 12. února 1322 a byl český kralevic, moravský markrabě a vévoda tyrolský. Byl druhorozeným synem Jana Lucemburského z prvního manželství s Eliškou Přemyslovnou a tak byl mladším bratrem císaře a krále Karla IV.

S manželkou Markétou Opavskou měl hned několik dětí, těmi byli Prokop Lucemburský, Jošt Moravský, Kateřina Lucemburská, Jan Soběslav Lucemburský, Alžběta Moravská, Anna Moravská a levobočný syn Jan z Moravy, který byl biskupem a aquilejským patriarchou.

Jan Jindřich umírá 12. listopadu 1375 v Brně.Nepřehlédněte