Osobnosti Mělnicka: držitel Nobelovy ceny

28.11.2020
Jaroslav Svoboda

Držitel Nobelovy ceny

Patrně jednou z největších osobností města byl držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984. Jaroslav Seifert se narodil 23. září 1901 na Žižkově. Stál u zrodu českého uměleckého směru poetismu a je také jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu. O jeho kvalitách nejvíce svědčí fakt, že i přes komplikovaným vztahům s komunistickou mocí získal titul národního umělce. Zajímavostí je, že patřil k prvním signatářům Charty 77.

Osobnosti Mělnicka: Neratovice rodištěm hvězd

Z Kralup nad Vltavou pocházeli jeho prarodiče z matčiny strany a i on sám zde našel místo svého posledního odpočinku. Jaroslav Seifert umírá 10. ledna 1986 a je pohřben na kralupském hřbitově.

Televize je jeho životem

Oblíbeným televizním moderátorem je už několik let Karel Voříšek. Od května 2013 působí na televizi Prima, předtím ale pracoval pro konkurenční Novu, v jejímž dresu získal také řadu ocenění nebo pro Československou televizi.

Karel Voříšek se narodil 12. října 1963 ve Slaném, v Kralupech nad Vltavou ale absolvoval místní gymnázium. Pokračoval studiem politických věd a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do televize nastoupil už v roce 1985, kdy se stal hlasatelem Československé televize. Mezi lety 1987 až 1993 pak změnil pozici na redaktora. V letech 1999 až 2013 se pak stal tváří televize Nova, kde moderoval Televizní noviny. Jeho popularita byla na vrcholu, v letech 2007, 2008, 2009 a 2013 se umístil na prvním místě v anketě TýTý v kategorii osobnost televizního zpravodajství.

Osobnosti Mělnicka: přítel Bedřicha Smetany z Čečelic

Kromě televizní praxe je také autorem tří knih: Jak být přesvědčivý a neztratit se v davu, Osudová životních šansoniérů a Štěstí se dá naučit.

Významný socialistický dramatik

Stanislav Řáda, známý spíše pod jménem Vašek Káňa, se v Kralupech narodil 23. dubna 1905. Jako předešlé osobnosti, i on se věnoval kultuře, byl novinářem a dramatikem, představitelem socialistického realismu.

On sám pocházel z dělnické rodiny, první světovou válku prožil údajně v sirotčinci, aby se později vyučil strojním zámečníkem. V roce 1930 vyšly jeho Dva roky v polepšovně. V témže roce se účastnil II. mezinárodní konference proletářských revolučních spisovatelů v Charkově v SSSR. Po návratu domů pracoval jako novinář v komunistickém tisku. Po roce 1948 se uplatnil především jako dramatik a jeho veselohra Parta brusiče Karhana (1949) se stala velikým hitem. Proslavil se jako autor mnoha budovatelských dramat. A jak vlastně přišel ke svému pseudonymu? Vaška Káňu prý vymyslel redaktor Rudého večerníku Eduard Urx.

Stanislav Řáda, alias Vašek Káňa umírá 30. dubna 1985 v Praze.

Osobnosti Mělnicka: učitel Slovanů a diktátor, který chtěl trestat lidi bez souduNepřehlédněte