Osobnosti Mělnicka: Neratovice rodištěm hvězd

Tři osobnosti, tři lidské osudy, které se zapsaly do historie. Významný překladatel, tvůrce pohádek pro děti i prvorepublikový fotbalový reprezentant. To je další díl pravidelného seriálu o osobnostech regionu.

Překladatel, který vešel do síně slávy

Vratislav Slezák se narodil v Neratovicích 29. února 1932. Tehdy ještě nic nenasvědčovalo tomu, že přišel na svět jeden z nejvýznamnějších českých germanistů, polonistů a překladatelů z němčiny.

Slezák vystudoval germanistiku a polonistiku na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracoval na ministerstvu kultury nebo jako učitel cizích jazyků v Teologickém konviktu v Litoměřicích a na Katolické teologické fakultně v Praze.

Je autorem několika desítek literárních překladů z němčiny, do češtiny převedl práce takových jmen jako Thomas Mann, Hermann Hese nebo Joseph Ratzinger. Do němčiny zase přeložil knihu Tomáše Halíka.

Osobnosti Mělnicka: kde se narodil Turek z Vesničky mé střediskové

Za svou celoživotní práci se stal v roce 2013 laureátem Státní ceny za překladatelské dílo a o čtyři roky později byl uveden do síně slávy české Obce překladatelů. Zajímavostí je, že od roku 1946 byl členem skautského oddílu Dvojka, vedeného Jaroslavem Foglarem.

Vratislav Slezák opustil tento svět 16. března 2020.

Děti byly jeho život

Podobného zaměření byl i Josef Hanzlík, český básník a autor knih pro děti. Narodil se v Neratovicích 19. února 1938, rané dětství ale prožil v Táboře, od roku 1946 pak pobýval v Nejdku u Karlových Varů. V šedesátých letech vystudoval psychologii na Karlově univerzitě, poté nastoupil do měsíčníku Plamen, kde pracoval jako redaktor.

Velká životní změna ho potkala v roce 1969, kdy skončilo jeho působení v Plamenu a začal pracovat v tvůrčí skupině filmů pro děti a mládež ve Filmovém studiu na Barrandově.

Osobnosti Mělnicka: přítel Bedřicha Smetany z Čečelic

Své první básně publikoval už v roce 1959 v časopise Kultura. Následovala tvorba pro děti, překládal i díla jugoslávských a amerických básníků a napsal řadu povídek, z nichž několik nese prvky science fiction. I v televizi se věnoval pohádkové tvorbě, a kromě toho byl spoluautorem několika scénářů k filmům (Deváté srdce, Modré z nebe, Nádherné dobrodružství).

Od roku 1991 se věnoval jen literatuře a překladatelství. Bohužel, upadal pomalu v zapomnění a když 26. ledna 2012 zemřel, na pohřeb dorazilo jen na tři desítky lidí.

Osobnosti Mělnicka: učitel Slovanů a diktátor, který chtěl trestat lidi bez soudu

Dotáhl to až do reprezentace

Poslední osobností tohoto týdne je Adolf Fiala, český fotbalista a československý reprezentant. Narodil se také v Neratovicích, a to 18. února 1909. Se Slavii Praha se stal šestinásobným mistrem Československa, v letech 1929, 1930, 1933, 1934, 1935 a 1937. V lize odehrál 83 utkání, ve kterých vstřelil dvě branky. Branku vstřelil i ve Středoevropském poháru, kde nastoupil k 14 utkáním. Zemřel 18. ledna 1985.

Dnes, 11:40
Všechny své umělecké „role“- malíře, sochaře, performera a básníka – chápe a žije jako roli...
Dnes, 10:54
Od soboty 5. prosince nejen v pražském Rock Café, ale i po celém v Česku...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Snad žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy...
Dnes, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Dnes, 08:11
Nejvyšší horou Ukrajiny je s nadmořskou výškou 2061 nad mořem vrch Hoverla. Hora se nachází...
Včera, 21:02
Ve věku 92 let zemřela televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková. Uvedla to Česká televize.
Včera, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Včera, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Včera, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Včera, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Reklama