• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Osobnosti Mělnicka: přítel Bedřicha Smetany z Čečelic

  14.11.2020
  Jaroslav Svoboda

  Další díl seriálu o osobnostech Mělnicka se zaměří na významné čečelické rodáky. Dnešní téma bychom mohli nazvat „hudebníci z Čečelic“, protože tato nevelká obec dala světu několik významných hudebních umělců.

  Hudebník a přítel Bedřicha Smetany

  František Majzler se v Čečelicích narodil 6. prosince 1848. Své hudební nadání projevoval už od dětství, jako první si ho všiml tehdejší správce čečelické obecní školy Jan Honys. Majzler za několik let absolvoval pražskou konzervatoř a hudbě se věnoval i nadále. Nejprve působil jako učitel hudby v Benešově, Berouně a Kralupech, pak učil hudbu v šlechtických rodinách až byl na doporučení Bedřicha Smetany angažován jako koncertní mistr v Prozatímním divadle v Praze. Od roku 1883 byl ředitelem orchestru Národního divadla. Byl také velmi činný, co se týče publikační činnosti, psal do hudebních časopisů a zpracoval životopisy Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Jeho manželkou byla Ema Majzlerová-Sáková, operní pěvkyně v Národním divadle. František Majzler umírá 17. dubna 1920.

  Osobnosti Mělnicka: kdo povznesl vinařství a kdo bojoval proti fašismu

  Hrál i v Hudbě Hradní stráže

  Dalším čečelickým rodákem a hudebníkem Josef Horčic. Narodil se 30. listopadu 1919 a jeho hudební dráha byla spojená s armádou. Absolvoval vojenskou hudební školu, působil ve vojenských kapelách v Popradu či Mladé Boleslavi, hrál ale i v kapele Vládního vojska nebo s Hudbou Hradní stráže. Byl jedním ze zakladatelů Ústřední hudby Čs. armády, v níž hrál na pozoun. Ze zdravotních důvodů přešel k technické skupině této hudby, kde dělal s hodností majora náčelníka.

  Osobnosti Mělnicka: učitel Slovanů a diktátor, který chtěl trestat lidi bez soudu

  Konstruktér i politik

  Jaroslav Horák sice nebyl hudebník, ale i tak jej zařazujeme mezi významné čečelické osobnosti. Narodil se v této obci 11. února 1932. Byl konstruktérem, projektantem a v neposlední řadě také senátorem. Pracoval ve Škodě Mladá Boleslav, v Ústavu pro rozvoj a racionalizaci ve stavebnictví, v Okresním podniku služeb v Mělníku a v Českých loděnicích Mělník. Do politického života se zapojil po listopadu 1989. Nejprve byl přednostou Okresního úřadu v Mělníku, od roku 1996 do roku 2004 byl zvolen senátorem a v letech 1998 až 2006 zasedal v zastupitelstvu města Mělník. Jaroslav Horák zemřel 7. října 2019.  Nepřehlédněte