• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Osobnosti Mělnicka: všetatský právník, umělec i veterinář

  10.10.2020
  Jaroslav Svoboda

  Nový seriál o osobnostech Mělnicka, který vám přináší Náš REGION zahájíme v městysu Všetaty. Tato obec není jen typickou zemědělskou obcí, jejíž sláva se již před více jak sto lety šířila po celém Rakousko-Uhersku, ale též obcí, která dala život několika významným rodákům.

  Soudce i odbojář

  JUDr. Karel Klouda se narodil ve Všetatech, přesné datum však neznáme. Původně byl pracovníkem na dráze, ovšem externě vystudoval práva a později se stal dokonce soudcem v Mladé Boleslav. Bydliště si ale i přesto ponechal v rodných Všetatech, kde byl mimo jiné také fotbalistou, cvičencem, vzdělavatelem i náčelníkem Sokola. Po vypuknutí druhé světové války se stal jednou z ústředních postav sokolského odboje na Mělnicku.

  V době Heydrichiády byl i s manželkou Marií zatčen a oba byli popraveni v Mauthausenu. Jejich děti byly následně umístěn y v táboře Na Jenerálce v Praze, později ve Svatobořicích u Kyjova na Moravě. Jejich nejstarší dcera Marie vystudovala, stejně jako její otec, práva a stala se prokurátorkou v Praze. Zemřela v roce 2003 ve věku 68 let.

  Prosté a hluboké. Ve Všetatech byl otevřen Památník Jana Palacha

  Umělec, který odešel předčasně

  Václav Hejtmánek sice nebyl rodilý Všetaťák, v této obci však strávil většinu svého krátkého života. Narodil se 3. října 1864 v Banátu, ovšem v roce 1872 se s rodiči přestěhoval právě do Všetat. Jeho otec zde zastával funkci řídícího učitele a rovněž hojně psal do časopisů a vydal i Tabulky srovnávací v míře a váze. Sám Václav, i přes svůj věk, se velmi brzy naučil německy a srbsky, později dokonce překládal i z francouzštiny. Jeho velkou vášní byla hudba. Kromě hraní také komponoval a zhudebnil také báseň Nic nejsem víc od Vítězslava Hálka. Básně ale i sám psal, sem tam přidal i nějakou povídku.

  Bohužel, umírá jako septimán 18. listopadu 1881. Jeho literární pozůstalost vydal v roce 1882 jeho otec pod názvem Vínek. Václava Hejtmánka si všiml i Literární klub Pegas Mělník, který několik jeho veršů otiskl ve sborníku o předčasně zemřelých básnících Kam jste se poděli?

  Veterinář i akademik

  MVDr. Václav Pokorný se narodil ve Všetatech 10. září 1893. Byl veterinářem a zabýval se především zvířecími nákazami. Mimo to byl docentem na Vysoké škole zemědělsko-lesnické v Brně a byl činný i co do publikační činnosti. Vydal několik odborných publikací jako například Nakažlivé nemoci prasat, Ochrana ovcí před nemocemi nebo Péče o zdraví hospodářských zvířat. Tento významný veterinární lékař umírá 17. července 1962 v Praze.  Nepřehlédněte