„To, že náš nůž rybička stojí někomu za to, aby vytvářel jeho plagiát, se sice může jevit svým způsobem jako vyznamenání, ale ve skutečnosti je to parazitování na práci a úsilí jiných,“ uvedl Karel Ježek, ředitel a majitel firmy Mikov, která loni dodala na trh přes 300 tisíc rybiček.
Mikov se již v minulosti kopírování tohoto nožíku bránil soudně a dosáhl pravomocného rozsudku, který zakázal prodej padělků a plagiátorům udělil finanční sankci ve výši 300 tisíc korun za zneužití známky na prodávaných falzifikátech. Falešné nožíky se vyráběly v Číně a prodávala je síť tuzemských obchodů s domácími potřebami. Rybičky byly nekvalitní, brzy se otupily, navíc byly dražší než originál.
Prodejce neautorizovaných kopií Mikov oslovuje a upozorňuje je na protiprávní a neetické chování. „Pokud s nimi nenajdeme společnou řeč, samozřejmě postupujeme dále právní cestou. Zákon přece porušuje jak ten, kdo kopie vyrábí, tak i ten, kdo je prodává. Pravomocný rozsudek nad plagiátory může být pro všechny důrazným varováním,“ uvedl Ježek.
Rybička patří k ikonám českého designu. V Českém Švýcarsku v minulosti vznikly i ojedinělé kusy jako byla zlatá rybička s okem z českého granátu nebo rybička z kapslí od kávy. Mikov je největším českým výrobcem nožířského zboží, kancelářské techniky a průmyslových spojovačů a hřebíkovačů. Do skupiny patří i největší český producent ručního nářadí Narex Bystřice.
adp/ČTK