Památník Karla Čapka dokončí obměnu expozice. Novinkou bude interaktivní hra nebo virtuální prohlídka

4.12.2021
Redakce

Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku na přelomu roku završí obměnu stálé expozice. Nově pojatá bude místnost v přízemí věnovaná rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka, tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918. Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union, informovala ČTK za památník Jana Bryndová.

„Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu,“ uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek.

Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevře multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabídne interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. Novinkou plánovanou na první měsíce roku 2022 bude virtuální prohlídka památníku ve stylu street view pomocí technologie 3D skenu. Prohlídka přes dotykovou obrazovku bude možná přímo na místě, například z infokiosku, anebo z domova přes webové stránky památníku.

Památník bude v příštím roce také pokračovat v tradici krátkodobých výstav, které jejich autoři už tradičně koncipují jako putovní. Po premiérovém uvedení v památníku jsou za symbolický poplatek k dispozici školám, knihovnám a dalším institucím v ČR i zahraničí. „V roce 2022 bychom se rádi věnovali přátelům Karla Čapka, včetně vztahu těchto osobností k americkému kulturnímu a společenskému životu. Dalším tématem by mohlo být třeba drama o fiktivní pandemii Bílá nemoc z roku 1937,“ uvedl Vacek.

Návštěvníci si také od poloviny prosince budou moci koupit knihu Čapkova Strž v obrazech, která zahrnuje dosud neznámé dobové fotografie z Čapkova života věnované proměnám spisovatelova letního sídla. Památník zůstává přístupný i v zimě, otevřený je od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte