Pardubický kraj omezuje autobusové spoje. Kvůli covidu chybí řidiči

13.1.2022
Redakce

V Pardubickém kraji se od příštího týdne sníží počet autobusových spojů. Příčinou je očekávaný nárůst onemocnění covid-19 mezi řidiči. V pondělí také začne povinné testování ve firmách. Už v posledních týdnech bylo nutné zrušit některé spoje na Orlickoústecku a Svitavsku.

Ve východní části kraje chybí společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí kvůli vysoké nemocnosti asi 20 řidičů, není schopná zajistit dopravní obslužnost v plném rozsahu. „Řidiči jsou v karanténách, někteří měli také pozitivní test. Možná budeme muset hledat další cesty, jak tomu pomoci, třeba i využitím jiného dopravce,“ uvedl vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Ladislav Umbraun.

Od pondělí 17. ledna budou autobusy ČSAD Ústí nad Orlicí jezdit podle letního prázdninového režimu. Doplní je jen školní spoje, zvláště ranní. Autobusy však mohou mít i tak zpoždění, takže nebude zajištěná včasná docházka do škol.

V minulých týdnech musely být na Orlickoústecku a Svitavsku rušeny až dvě desítky spojů denně, v současnosti jich je několik za den. „Bohužel výši dopadu na veřejnou dopravu neumíme predikovat a dopředu také nebudeme znát rozsah nezajištěné dopravy. Z tohoto důvodu přistupujeme k jejímu preventivnímu omezení,“ uvedl Pardubický kraj na svém webu.

Další příčinou omezení autobusových spojů je skutečnost, že ji využívá jen málo lidí a Pardubický kraj na dopravní obslužnost doplácí stále vyšší sumy. Podle Mladé fronty Dnes hejtmanství za loňský rok zaplatí největší částku za provozování autobusové dopravy v historii. Ještě v roce 2019 jej provoz linek stál 328 milionů korun, v roce 2020 pak 432 milionů korun. Za loňský rok dosáhne podle odhadů celková ztráta už bezmála půl miliardy. Reakcí na to bylo mírné zdražení, které zavedly Královéhradecký a Pardubický kraj od 12. prosince. Zároveň ale politici oznámili, že v jízdních řádech nebudou škrtat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte