Pardubický kraj zavede mobilní volební stanoviště

14.9.2021
Redakce

„Zvláštní způsoby hlasování ještě nejsou rutina. Loni jsme je zažili poprvé. Umožňují volit lidem, kteří budou v době voleb v karanténě nebo izolaci. Drive-iny budou v Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Svitavách a Pardubicích ,“ řekla Klára Norková z organizačního oddělení a právního odboru.

Hlasovat na venkovních stanovištích budou lidé pouze v případě, pokud ke středě 15. září bude stále platit stav pandemické pohotovosti, což je podle Štangla vysoce pravděpodobné. Loni byli členy komise také vojáci, letos pomáhat nebudou, řekl Štangl.

„Lidé budou hlasovat do Poslanecké sněmovny a mohou také hlasovat v místním referendu, které vyhlašuje město Pardubice a Třemošnice. Lidé z Třemošnice budou muset jet volit do Chrudimi,“ řekl Štangl.

V den voleb volič přijede na stanoviště, komisi předá občanský průkaz a potvrzení, že je v karanténě. Nesmí vystoupit z auta. Volební schránku mu členové komise podají, aby mohl vhodit obálku s volebním lístkem do urny. „Při minulých volbách jsme nezaznamenali konflikty. V Pardubicích odvolilo asi 100 voličů, na vzdálenějších drive-inech byl zájem minimální,“ řekla Norková.

Drive-in bude v Pardubicích na parkovišti u arény, vjezd bude z ulice U Stadionu. V Chrudimi budou lidé volit na parkovišti civilního letiště. Ve Svitavách je místo u sportovního stadionu. V Ústí nad Orlicí se bude volit na parkovišti u letního akvaparku v ulici V Lukách.

„Na volbu v drive-inu se lidé nemusí hlásit dopředu. Změnou je, že bude jiná provozní doba, loni se volilo od 7:00 do 15:00. Letos je to od 8:00 do 17:00,“ řekl Štangl.Nepřehlédněte