Pastičky na myši, krtky, nebo mravence. Ale jak vypadá pastička na blechy?

9.7.2022
Fefík

Pastičky na blechy a mnohé další pomůcky spojené s čistotou těla si můžete prohlédnout na výstavě v Muzeu Mladoboleslavska Kdopak by se mýdla bál, věnované hygieně minulých století.

Životy našich předků provázela řada skutečností, se kterými bychom se dnes už jen těžko vyrovnávali. Museli se obejít bez mnoha věcí, které dnes pokládáme za samozřejmé, jako třeba každodenní důkladnou očistu nebo výměnu prádla. Kategorie čistý a špinavý byly ale v minulosti vnímány jinak než dnes, odlišná byla i tolerance vůči pachům a v neposlední řadě většina lidí neměla pro vykonávání pravidelné očisty ani přiměřené podmínky.

Nedostatečná úroveň osobní hygieny měla mimo jiné za následek, že se lidí drželi různí nežádoucí hmyzí společníci. Jejich přítomnost byla sice vnímána jako nepříjemná, ale zároveň nebudila žádný štítivý rozruch. Vši, blechy a štěnice a další parazité byli v rámci jiného vnímání čistoty bráni jako běžná součást života. To samozřejmě neznamenalo, že by se jich lidé nesnažili nijak zbavovat. Ovšem vzhledem k tomu, že tito tvorové byli velice přizpůsobiví, a navíc se velice rychle množili, dařilo se jejich nedobrovolným hostitelům víceméně jenom bránit se před nekontrolovatelným zamořením. Předměty dokládající zápas našich předků s obtížným hmyzem se dochovaly v řadě muzejních sbírek. Některé z nich mohou dnes působit značně kuriózně, jako třeba zde zobrazená pastička na blechy.

Opojeni technikou i předměstím. Nostalgie periferie v Oblastní galerii Liberec

 

Pastičky na blechy byly dřevěné nebo kostěné, častý byl tvar vajíčka nebo tenkého válečku. At už byl jejich tvar jakýkoliv, důležité byly drobné otvory, kterými mohla blecha prolézt dovnitř. Aby se tak stalo, byla uvnitř pastičky návnada – obvykle kousek látky namočený v krvi. Vedle něj tu byl i kousek pryskyřice nebo medu, na který se blecha přilepila. Když byla pastička plná, stačilo ji ponořit do vroucí vody, ve které nachytané blechy zahynuly. Pak se past rozšroubovala, vyčistila a mohla se znovu použít.

Pastičky na blechy měly malé rozměry a lidé je běžně nosili u sebe, třeba v kapsách, ženy si je přivazovaly pod sukně a nebylo ani neobvyklé nosit je zavěšené kolem krku.

S čím vším se lidé v minulosti v oblasti hygieny potýkali, vám představí výstava s názvem Kdopak by se mýdla bál. Na výstavě najdete nejen předměty ze sbírek Muzea Mladoboleslavska, ale také z Muzea T. G. M. Rakovník a Muzea Náchodska. Příležitost máte až do začátku října.

Zdroj: Sylva Městecká, Muzeum Mladoboleslavska, BoleslavanNepřehlédněte