Plzeňská ZOO poprvé odchovala unikátní želvu

25.5.2022
Andrea Jančová

Plzeňská zoologická zahrada se chlubí novým obyvatelem. Na začátku května se tady podařilo odchovat ohrožené jihoafrické želvy trpasličí. Jeden pár nejmenších želv světa chová zoo v expozici sukulentní skleník.

Zvířata patří nadaci Homopus Research Foundation sídlící v Nizozemsku, která vede pro tento druh záchranný program. Plzeňská ZOO se do programu rovněž zapojila, řekl kurátor plazů Ondřej Trávníček.

Želva trpasličí, někdy také nazývaná želvička trpasličí, dorůstá v dospělosti maximální délky osm centimetrů. Plzeňské mládě při narození vážilo deset gramů a měřilo na délku 34 milimetrů a na šířku necelých 30 milimetrů. Pro zoo šlo o první odchov tohoto druhu. „Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu,“ řekl Trávníček.

Želva trpasličí podle něj klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Plzeňské mládě se líhlo po 135 dnech a trvalo tři dny, než se od prvního porušení skořápky vajíčka zcela vyklubalo ven. „Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří, a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv,“ dodal Trávníček.

Plzeňská zoo patří k předním evropským chovatelům želv. Podle loňské výroční zprávy má kolekci zhruba 40 druhů suchozemských i sladkovodních želv. Postupně odchovala řadu mláďat, včetně vzácných želv pavoučích, paprsčitých či egyptských. Chovu dominuje nejplodnější skupina želv ostruhatých, které už měly v Plzni stovky mláďat.

Zdroj :ČTK

 


Témata:

Nepřehlédněte