Plzeňské divadlo uvede vůbec poprvé Janáčkovu Věc Makropulos. Loňskou premiéru odsunul covid

16.10.2021
Andrea Jančová

Vůbec poprvé uvede tuto sobotu plzeňské Divadlo J. K. Tyla operu Leoše Janáčka Věc Makropulos. Původně plánovanou premiéru před rokem zhatila pandemie koronaviru. Na jaře byla uvedena streamovaná polokoncertní verze.

Jde o jedinou inscenaci plzeňského operního domu, která se připravovala tři sezony, soubor ji hrál jen pro sebe bez diváků. Jde o velmi náročné představení technicky i interpretačně, a je bytostně vázáno na prostor Velkého divadla, řekl ředitel divadla a režisér opery Martin Otava.

„V Čechách režíruji Janáčka poprvé. Režíroval jsem první provedení všech jeho oper v Japonsku v češtině s Tokijským symfonickým orchestrem. Dělal jsem Věc Makropulos v Katánii na Sicílii se světovým obsazením,“ uvedl. Podle Otavy Češi stále většinově hodnotí Janáčka jako příliš moderního, málo srozumitelného a málo melodického autora. „Nechápu to. Všude ve světě – Francie, Švýcarsko, Japonsko, kde ho uvádějí, je považován za světového autora, který je navštěvovaný a vysoce hodnocený,“ řekl Otava.

Podle Otavy se Čapek zhudebnění divadelní hry dlouho bránil. „Naštěstí dal Janáčkovi souhlas a ten si hru upravil a udělal si libreto sám a na něj zkomponoval operu,“ uvedl Otava, který se snažil vést scénu k barevné střídmosti. „Takže se pohybujeme ve škále barev bílá a černá, něco v takovém artovém smyslu, jako kdysi dělal režisér Karel Zeman černobílé zpracování verneovek.

Představení bude uvedeno také 6. března 2022 v Národním divadle v Praze.

zdroj :ČTKNepřehlédněte