• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Po 20 letech se našla matka, která hodila novorozence do kontejneru. Trestu unikne

  9.2.2024
  Simona Knotková

  Policisté po dvaceti letech objasnili případ vraždy novorozence v Krupce na Teplicku.

  Díky vývoji v oboru genetického zkoumání dohledali otce a poté i matku dítěte, která se k činu přiznala. Žena podle znalců v dané době prakticky nevěděla, co dělá. Na základě posudků policie případ odložila s tím, že při činu nebyla schopna vnímat důsledky svého jednání. Novinářům to v pátek řekl Martin Charvát z ředitelství policie Ústeckého kraje.

  Novorozence našel 2. března 2004 při prohledávání kontejnerů na odpad bezdomovec. Dítě bylo v plastovém kontejneru před panelovým domem. Bezprostřední příčinou smrti chlapečka bylo udušení z vdechnuté krve matky a neposkytnutí pomoci dítěti po porodu.

  Přes veškeré úsilí kriminalistů se tehdy nepodařilo najít matku dítěte, ani pachatele činu a věc odložili. Promlčecí lhůta za vraždu by uplynula letos 3. března.

  Ve spolupráci s policejním prezidiem a kriminalistickým ústavem vytipovali loni policisté tento případ k nové analýze zajištěných stop. Prověřování začalo v červenci loňského roku. „Dostali jsem nejprve šest profilů mužů, kteří by mohli být otcem dítěte. Jeden z nich jím skutečně byl, takto jsme se dostali až na pachatelku,“ uvedl Alexander Fuč z odboru obecné kriminality.

  Matka dítěte nikdy nebyla trestně stíhána, v době spáchání skutku jí bylo 18 let. V současnosti má žena z Teplicka rodinu, žije normálním životem. Porodník, psycholog a psychiatr konstatovali, že se u ní pravděpodobně v důsledku neočekávaného porodu rozvinula těžká akutní stresová reakce a schopnost se ovládat byla v dané době vymizelá, nebyla schopná zvážit důsledky svého jednání a ovládnout ho.

  Protože žena nebyla v době spáchání činu trestně odpovědná, kriminalisté případ letos v lednu odložili. „Dostatečným trestem pro ní bylo už to, že dvacet let s tím, co udělala, žila. S ženou jsme mluvili mnohokrát, patrná na ní byla úleva poté, co čin vyšel najevo,“ řekl Fuč.

  K objasnění případu pomohlo to, že lze zkoumat rodovou linii otce. „To bychom v roce 2004 nedokázali, v té době jsme nedokázali zkoumat chromozom Y. Matka nikdy neměla s policií co do činění. V databázi se nacházel otec pro jinou trestnou činnost, kdy mu byly odebrány vzorky DNA. Otec nás pak dovedl na matku dítěte, která se k činu bezprostředně přiznala,“ uvedl Charvát.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte