• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Po tragickém požáru se má zahrádkářská kolonie rušit. Majitelé se bouří

  13.5.2024
  Simona Knotková

  Udržované zahrádky s nakrátko střiženými trávníky a několika drobnými stavbami v ústecké čtvrti Předlice mají být brzy minulostí.

  Přispěl k tomu loňský tragický požár v jednom ze zahradních domků. Zemřeli při něm dva dospělí a dvě děti. Stavební úřad při následné kontrole zjistil, že stavby v kolonii stojí nelegálně. Domky podle starosty centrálního obvodu Tomáše Kirbse (ANO) nelze ani rekolaudovat kvůli hrozbě rozvodnění blízkého potoka. Zahrádkáři se proti rozhodnutí bouří. Podle nich to přispěje ke zhoršení situace v problémové lokalitě. Sepisují petice.

  Letitá zahrádkářská kolonie se skrývá za poničenými domy bez oken, případně s cihlovými výplněmi namísto otvorů. Vedle ní jsou dnes ještě částečně obydlené garáže, které se snaží město od soukromníků vykupovat, aby je mohlo zbourat. Dopoledne je lokalita klidná, přestože život v ní naznačují přeplněné popelnice i hovor v garážovém „obývacím pokoji“.

  Zástupce zahrádkářů Boris Rudý bydlí přímo naproti kolonii, ve které má také svou zahrádku. Potok, kvůli kterému je nemožné stavby zkolaudovat, a je nutné kvůli němu strhnout i oplocení, protéká za zahrádkami. Podle Rudého se nerozvodnil ani při největších povodních v novodobé historii v roce 2002.

  „Tamhle je od ČEZu rozvodna, takže kdyby zde bylo něco načerno, pochybuju, že by sem ČEZ dal elektroměr,“ řekl Rudý s tím, že chatky na pozemcích stojí i desetiletí. „Lidi jsou velmi nespokojení, protože když se podíváte na současný stav Předlic, tak tohle je jedna z posledních oáz klidu. Je to udržované, i ta zeleň,“ doplnil Rudý. Zahrádkáři se snaží aktivně docházet za úředníky i politiky. Podepsali už několik petic. V oběhu je další se zhruba 70 podpisy. Nájemců je 25, stavby mají odstranit do konce letošního roku.

  Za tragickým požárem loni v únoru stála podle policie nevhodně zapojená rozbočovací zásuvka elektřiny. „V podstatě tato událost spustila sled dalších událostí, kdy šel na místní šetření stavební úřad a v podstatě zjistil, že veškeré stavby, které na místě jsou, jsou nepovolené,“ uvedl starosta. Jejich rekolaudace možná není, jsou v aktivní záplavové zóně. Obvod přesto kontaktoval Povodí Ohře, odbor životního prostředí i stavební úřad. „Bohužel, ze všech stran jsme dostali zamítavé stanovisko, že v místě zahrádkářská kolonie být nemůže,“ řekl Kirbs, podle kterého obvod nedisponuje podobně velkým pozemkem, aby mohl kolonii přesunout. „Nabídli jsme jim to, že když se někde uvolní zahrádka, tak jim to budeme nabízet přednostně,“ přislíbil zahrádkářům starosta.

  Zachování zahrádek současné právní předpisy podle starosty neumožňují. Se zahrádkáři měl obvod uzavřené smlouvy, které nedávno vypověděl. Kirbs sdělil, že ze situace tak netěží ani úřad, protože přijde o příjmy z nájemného. „Vyklizením může vzniknout další potenciálně nebezpečné místo, se kterým my jako městský obvod budeme mít pouze další náklady,“ doplnil.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte