Pod hladinou i ve vzduchu. Biodiverzita v zahrádce

Další fotky

Neznámé cizí slovo vyjadřuje docela jednoduchou věc – bohatství přírody, které spočívá v symbióze rostlin, živočichů i neviditelných mikroorganismů vytvářejících složité ekosystémy.

Změny v ekosystémech ovlivňují i náš život, protože rozhodují o tom, zda budeme mít dostatek potravin, jaké bude klima nebo jestli ze světa některé druhy úplně nezmizí. Jak k biodiverzitě můžeme přispět my?

Pěstujeme bez chemie

Začít můžeme třeba tím, že část trávníku v zahradě „přenecháme“ louce s polními květy. Ideálně se k tomu hodí třeba okraje zahrady. Tímto „zahradním inženýrstvím“ zvýšíte počet opylovačů a zároveň snížíte riziko výskytu nepřátel užitečného hmyzu. Na výsadbu malých zahradních luk jsou vhodné různé květinové mixy nebo bylinky. Vybrat si můžete kombinaci lučních květů nebo květin, které přitahují včely.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Nepoužívejte však pesticidní přípravky, jedovaté látky obsažené v chemických postřicích nezabíjejí jen škodlivý hmyz, ale i užitečné organismy nezbytné pro biologickou rovnováhu. Některé totiž napadají nervový systém hmyzu, takže pak hromadně hyne. Myslete na to, že sedmdesát procent zemědělských plodin a až devadesát procent divoce rostoucích rostlin je závislých na opylování a že mezi tradiční opylovače nepatří jen včely nebo čmeláci, ale také motýli, žížaly, brouci nebo některá zvířata.

Pod hladinou i ve vzduchu

Přírodě můžete pomoci třeba i budováním jezírek se samočisticí funkcí, kterou zastanou vodní rostliny a mikroorganismy. Při údržbě zahradního jezírka paradoxně platí, že čím je jeho vodní plocha větší, tím méně práce budete mít. Aby získalo samočisticí funkci, musí mít minimální rozlohu kolem 50 čtverečních metrů, ideální plocha však začíná na 80 m2. Vodní rostliny můžete vysazovat přímo na dno nebo do speciálních plastových košů. Správný výběr rostlin závisí na hloubce – do menších vysazujte bahenní rostliny, lekníny potřebují alespoň 10 cm. Důležitou roli v regulaci škodlivého hmyzu, larev nebo hlodavců hrají ptáci. Přilákat je můžete pořízením ptačích budek, krmítek a pítek a také výsadbou křovin, kde budou hnízdit.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Tipy pro vaši zahradu

  1. Je čas sklidit podzimní zeleninu. Kořenovou můžete naložit do soli nebo uložit do sklepa do bedýnky s vlhkým pískem.
  2. Vykopejte brambory, nechte je oschnout, pak je přeberte a uložte do sklepa na zimu. Pokud máte studený sklep, přikryjte brambory pytlovinou.
  3. Pozdní jablka a hrušky přeberte, rozložte na lísky a dejte do bezmrazé místnosti nebo do sklepa. Ovoce neskladujte spolu s brambory, ztratilo by svou vůni a bylo by po nich cítit.
  4. Posečte trávník a vyhrabte z něj mech. Holá místa dosejte travním semenem.
  5. Pokud předpověď slibuje noční nebo ranní přízemní mrazíky, vraťte zpátky do bytu letněné pokojovky, fuchsie a muškáty.
  6. Vysejte okrasné jarní cibuloviny, hlavně tulipány, ladoňky a hyacinty. Při nepříznivém chladném počasí zakryjte půdu větvemi jehličnanů nebo netkanou textilií.
  7. Z keříků otrhejte zralá rajčata, nezralá zelená můžete naložit jako pikantní čatní. Plody můžete též rozložit na čistou utěrku mezi okna a nechat je dozrát.

FOTO: Biodiverzita v zahrádce

Biodiverzita v zahrádce - girl divka louka Třapatkovka echinaceaBiodiverzita v zahrádce - louka mak chrpaBiodiverzita v zahrádce - louka divoke kvety slunecniceBiodiverzita v zahrádce - ovce irskoBiodiverzita v zahrádce - motyl louka kvety
Další fotky
Biodiverzita v zahrádce - motyl louka kvetyBiodiverzita v zahrádce - louka divoke kvetyBiodiverzita v zahrádce - motyl louka kvetyBiodiverzita v zahrádce - louka
Dnes, 17:39
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené...
Dnes, 16:20
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro...
Dnes, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 15:40
Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš...
Dnes, 13:40
Sezona dozrávání „vlašáků“ a plodů jírovce maďalu, tedy takzvaných kaštanů koňských je tady. Zatímco ty...
Dnes, 11:40
Losos je skvělá a zároveň velmi zajímavá ryba. Dokáže totiž žít ve sladké i ve...
Dnes, 10:20
Manželka herce Petra Kostky Carmen Mayerová platila v sedmdesátých letech za jednu z nejkrásnějších hereček...
Dnes, 08:59
Obrovské rozkrádání evropských fondů určených pro Regionální operační program (ROP) Severozápad neuniklo pozornosti Bruselu, ten...
Dnes, 08:12
Podle názoru odborníků bude na naší planetě v roce 2050 téměř 10 miliard lidí a...
Včera, 15:40
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
Včera, 13:40
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Reklama