• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Podivné maso s pochybným původem odhaleno v asijské tržnici v Brně! Veterina dala zlikvidovat 100 kilogramů

  12.6.2024
  Doris Drienová

  Přes 100 kilogramů chlazeného a mraženého masa daly zlikvidovat inspektorky Státní veterinární správy (SVS) v asijské tržnici v Olomoucké ulici v Brně. V prodejně byly nevhodné hygienické podmínky, část masa byla poškozena opálením a část nevhodným skladováním v mrazáku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

  Část masa byla vystavena ve vitríně v prodejně, která byla znečištěná, a maso nebylo označené povinnými údaji pro spotřebitele. „A část masa byla ošetřena opálením, což není dovoleno,“ řekl Vorlíček. Z jakého důvodu prodejce maso opaloval, není zřejmé.

  V mrazicím boxu byly uskladněné různé druhy masa, část bylo obtížné identifikovat. „Maso nebylo označené, provozovatel k němu nepředložil doklady o původu a inspektorkám tvrdil, že potraviny nemá na prodej, ale pro svou osobní potřebu. Maso bylo také v nevhodných obalech a vykazovalo smyslové změny,“ uvedl Vorlíček. Spočívaly v popálení mrazem, které je důsledkem nevhodného či příliš dlouhého skladování v mrazáku.

  Dalším problematickým masem byly kozlí a beraní pohlavní žlázy, které se nacházely v chladicím boxu. V rozporu s legislativou nebyly jatečně opracované a prodejce nedisponoval žádnými doklady o původu masa.

  Inspektorky proto potenciálně nebezpečné potraviny znehodnotily barvou a nařídily jejich odstranění v asanačním podniku na náklady provozovatele. „Tomu hrozí za zjištěná porušení zákona o potravinách pokuta do výše až 50 milionů korun,“ doplnil Vorlíček.

  Loni v prosinci veterináři informovali, že na stejném místě našli v prodeji bource morušového, jehož prodej jako potraviny není v EU povolený, stejně tak zde našli v přepravce 20 uvařených ptačích těl včetně hlav. Problémů v minulých letech zde našli více jak veterináři, tak Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte