Podle aktivisty mají v Polsku těžkou pozici ženy, gayové, lesby, bisexuálové či transgender lidé. Nevzdávají to a ozývají se!

10.7.2019
Andrea Cerqueirová

Vláda, vedená stranou Právo a spravedlnost, se před časem pokusila zavést úplný zákaz interrupcí, přičemž už platná legislativa je v zemi velmi přísná. Interrupce jsou povoleny jen výjimečně – při ohrožení života matky, incestu, znásilnění nebo závažném postižení plodu. To způsobuje mnoho nelegálních interrupcí, které jsou nebezpečné a ženy při nich mohou zemřít.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

Masivní protesty zastavily plány vlády

Přijetí absolutního zákazu interrupcí polská vláda nakonec vzdala. „Vláda čelila lidovému odporu liberálních, levicových a ženských hnutí. Demonstrace organizované ženským hnutím byly masivní a vláda na přijetí tohoto zákona rezignovala,“ uvedl Radek. Stranu Právo a spravedlnost považuje za populistickou a nacionalistickou.

Podpora polský žen zaznívala i z Česka

Protesty proti zvažované změně polské legislativy se tehdy – v roce 2016 – uskutečnily i v jiných zemích, včetně České republiky, kde se konaly před polskou ambasádou či na Palackého náměstí v Praze. Nesly název „Czarny protest“, ženy byly v černém a z jejich úst zaznívalo, že ženy musí mít právo, aby samy rozhodovaly o tom, zda porodí, nebo neporodí dítě, přičemž stát nemá právo do této výsostně osobní záležitosti zasahovat.

Napsala na 700 knih plných těch nejhorších genderových stereotypů. Staly se z nich bestsellery

Homofobie jako nástroj propagandy

„Komunita LGBT čelila mnoha útokům vládních i neofašistických a dalších krajně pravicových skupin. Vláda používá homofobii jako nástroj své propagandy, podobně jako problematiku uprchlíků. Straší veřejnost. Přes tyto útoky LGBT hnutí organizuje Pride pochody přes celou zemi a akcím homofobních bigotů úspěšně vzdoruje,“ řekl. Vláda se podle jeho slov snaží omezit svobodu slova, proti čemuž lidé také protestují.

 Nepřehlédněte