Napsala na 700 knih plných těch nejhorších genderových stereotypů. Staly se z nich bestsellery

9.7.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Však to znáte – žena se jako panna šťastně vdá za skvělého muže, nebude muset chodit do práce (tj. vydělávat peníze) a jejím hlavním životním posláním je pečovat o rodinu. Spisovatelce, celým jménem zvané Mary Barbara Hamilton Cartlandová, se divit nemůžeme, že měla takové ideály. Narodila se před více jak sto lety, 9. července 1901 v Birminghamu ve Velké Británii a v době jejího mládí jistě nebyly takové představy neobvyklé. Její úhel pohledu na ženu a její úlohu ve společnosti však nezměnily ani dvě světové války, které otřásly skoro vším, ani poválečné emancipační hnutí. A trvala na nich až do své smrti, k níž došlo 21. květen 2000. I když tak úplně podle nich nežila ani ona sama.

Prostá žena s modrou krví. Záhadný původ spisovatelky, která měla pevné místo v učebnicích a strašila studenty i u maturity

Co o ní a jejích příbězích ještě víme?

 • Každý její román končí svatbou a je v něm jen minimum sexu. Spisovatelka zastávala názor, že když žena má poměr s mužem před svatbou, narušuje to její charakter. Ale když žena vstoupí do manželství jako panna, jsou taková manželství šťastná. (Cynik by dodal, že možná jsou taková manželství šťastná jen díky tomu, že nevěsta za těchto okolností nemůže už před svatbou porovnat svého ženicha s jinými muži, a pokud mu zůstane v manželství věrná, tak se jí to nepodaří ani po svatbě.)
 • Bylo by také dobré, kdyby si manželé jednou za rok zopakovali svatební cestu, milovali se na nějakém romantickém místě a mluvili jen o lásce. Pak se bude muž cítit šťastně a mužně. (O tom, jak se bude cítit žena, se spisovatelka nezmínila.)

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

 • Cartlandová byla také přesvědčena o tom, že každý touží po lásce, zvláště v této zkorumpované době, a ona ji lidem ve svých příbězích dávala. Tvrdila, že mezi mužem a ženou jsou rozdíly, a že každý z nich má jiné vlastnosti. Žena by se měla starat o domácnost a děti.
 • Přesto ona sama každý den pracovala, denně nadiktovala své sekretářce 6000 slov, což byla jedna kapitola z právě připravované knihy. Rukopis nové knihy měla hotový každých 14 dnů.

Překonal skoro všechno. Co zničilo největšího dobrodruha Jacka Londona?

 • Rovnoprávnost podle ní žene ženy do neštěstí, muži pak z manželství utíkají a děti jsou zanedbané. Potvrzovaly jí to i její čtenářky, ročně dostávala okolo 40 000 dopisů.
 • V reálném životě spisovatelka neviděla mezi muži rozdíly, připadali jí všichni stejní a neodpovídali jejímu ideálu. Říkala, že hrdinové již neexistují, poslední snad byli lord Mountbatten a její manžel Hugh. Lorda vyhodila teroristická organizace IRA do povětří i s lodí a její manžel zemřel na následky válečného zranění.
 • Psala o lidech, které znala, a ona sama vystupuje ve svých románech stále jako panna, i když byla dvakrát vdaná a celkem se jí narodily tři děti, z toho dvě v druhém manželství.

Omamná vůně dobrodružství. Do našich duší a srdcí ji přinášel dobrodruh Otakar Batlička

 • Za druhé světové války se sama zachovala velmi statečně (podle někoho možná nerozumně). Když byla odeslána se svými třemi dětmi z ohrožené Británie do Kanady, odmítla tuto výhodu a v roce 1940 se vrátila zpět do válčící Anglie.
 • Tajemství své vitality spatřovala v tom, že žila velice zdravě a ráda pracovala. Říkala, že je to jako s autem, když se s ním nejezdí, zrezaví. A to platí i u mozku. Viděla to na svých vrstevnících – buď byli mrtví, nebo úplně zkostnatělí.

FOTO: Barbara Cartlandová

Barbara Cartlandová - Barbara Cartlandová – abc.netBarbara Cartlandová - Barbara Cartlandová – Zámek -audible.frBarbara Cartlandová - Barbara Cartlandová – FacebookBarbara Cartlandová - Knihy Barbary Cartlandové . www.barbaracartland.Barbara Cartlandová - Barbara Cartland – královna romancí – bbc
Další fotky
Barbara Cartlandová - Barbara Cartlandová – Barbara CartlandBarbara Cartlandová - Barbara Cartlandová – Láska z orientu – Databáze knihBarbara Cartlandová - Barbara Cartlandová (1997) – WIKIPEDIEBarbara Cartlandová - Antiques of WarwickBarbara Cartlandová - Řádová hvězda sv. Jana Star_-_Venerable_Order_of_St_John wikiBarbara Cartlandová - Dame Barbara Cartland
 • Milovala nejrůznější odstíny růžové a modré. Oblékala se tak, jako to viděla u filmových hvězd ve svém mládí.
 • Královna Alžběta jí udělila v roce 1991 titul „Dame of Order of the British Empire“ (stupeň Dame Commander tohoto řádu), což spisovatelku opravňovalo používat titul Dame a přídomek „DBE“ za jménem. Rovněž byla komandérkou Nejctihodnějšího řádu sv. Jana Jeruzalémského s právem používat za jménem přídomek CStJ.

 Nepřehlédněte