Podmínky oddlužení jsou přísné. Jak na osobní bankrot a exekuce

Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot, tedy podat návrh na zahájení insolvenčního řízení formou oddlužení u krajského soudu. Návrh podá dlužník prostřednictvím advokáta, notáře, soudního exekutora nebo tzv. akreditované osoby. Společnost ManpowerGroup radí, jak na to.

„V návrhu musí uvést očekávané příjmy, příjmy za poslední rok, prokázání úpadku a seznam majetku. Vše podložené přílohami, které uvedené skutečnosti dokazují. Cílem je prokázat, že dlužník bude schopen během následujících pěti (tří) let splatit alespoň část dluhu. V průběhu procesu oddlužení musí dlužník vykonávat výdělečnou činnost, a naopak nesmí prodávat svůj majetek, převádět jej na někoho jiného, brát si nové půjčky a podobně,“ uvádí společnost.

Jak se splácí dluhy

„Pokud soud oddlužení povolí, rozhodne o zpeněžení vašeho majetku, který se začne prodávat a dluh se hradí z tohoto prodeje, přičemž ostatní závazky jsou vám odpuštěny. Nebo se nastaví splátkový kalendář (splácíte každý měsíc určitou částku) a během následujících pěti (tří) let, pokud řádně splácíte a uhradíte minimální částku svého dluhu, bude oddlužení ukončeno a zbytek dluhu vám bude odpuštěn,“ pokračuje.

Jaké jsou podmínky oddlužení

Oddlužení je zpravidla možné pouze pro fyzické osoby (nikoli podnikající fyzické osoby či právnické osoby, například obchodní společnosti). Dále musíte být v úpadku, nebo vám úpadek musí hrozit, což znamená, že nejste schopni splácet své dluhy – musíte mít závazky u nejméně dvou věřitelů, které jste nezaplatili, a to 30 dní po splatnosti. „Musíte také prokázat, že oddlužení myslíte vážně a poctivě (insolvenční řízení na vás neproběhlo za posledních 5 let a oddluženi jste nebyli za posledních 10 let, nechováte se lehkomyslně nebo nedbale),“ uvádí též společnost.

Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

„Během oddlužení musíte zaplatit alespoň 30 % dluhu, od 1. července 2020 to může být i méně, ale minimem je 2 178 Kč měsíčně. Zároveň vám musí zbýt nezabavitelná částka 6 429 Kč měsíčně na běžný život, zbytek vám bude následně odpuštěn. Po dobu splácení byste neměli zatajovat žádné příjmy, dokonce ani výhry či dary, a veškeré peníze navíc použít na splácení dluhu. Zároveň vám nesmí vznikat nové dluhy,“ vysvětluje interní právník ManpowerGroup Ondřej Benc.

Je dobré obrátit se na odborníka

Oddlužení zajistí ochranu před exekucí a dražbou majetku. Zároveň dluhy nebudou narůstat, protože se přestanou načítat úroky. Velkou roli hraje i odpuštění dluhu – někdy i více než 70 %. A nakonec – za nejdéle pět let budete zcela bez dluhů. „Pokud o oddlužení uvažujete, je lepší se obrátit na odborníka, který vám s řešením situace pomůže. Doporučil bych insolvenčního správce, nebo advokáta, který se insolvencím věnuje,“ radí Benc.

Dalším problémem je dostat se do exekuce, v níž je v České republice přibližně 800 tisíc lidí. Dluh může vzniknout, pokud člověk nesplácí půjčku, úvěrové karty, ale také například vybavení domácnosti, které si pořídil na splátky. Obvyklé jsou také dluhy za nezaplacené pokuty, neplacení výživného (alimenty), neuhrazené služby za telefon, svoz odpadu, ale také zdravotní pojištění a podobně.

Možnosti získat dlužnou částku

„V České republice jsou nejčastěji nesplácené hotovostní půjčky v hodnotě několika desítek tisíc, za nimi následují úvěrové karty. Pozor byste si měli dávat na podezřelé, často nebankovní půjčky, které mají vysoký úvěr – tedy spočítat si, zda budete mít dost peněz na vysoké splátky, a kolik ve výsledku dohromady zaplatíte,“ varuje Ondřej Benc, interní právník ManpowerGroup.

Možností, jak exekutor získá dlužnou částku, je několik – srážky z příjmů, prodej movitých a nemovitých věcí (z prodeje vašich movitých i nemovitých věcí je uhrazen váš dluh), zastavení nemovité věci, správa nemovité věci, zablokování bankovního účtu či pozastavení řidičského průkazu.

Řešení v duchu přísných pravidel

„Ideálním řešením samozřejmě je dluh ihned uhradit, na to bohužel ale většinou není dostatek financí. Důležité je tuto situaci neignorovat. Možnosti, aby se váš život úplně nezhroutil, existují. První je domluvit si tzv. splátkový kalendář – splácet podle vašich možností. Nastaví se splátkové schéma, a pokud jej budete plnit, můžete se exekuci zcela vyhnout,“ uvádí Benc.

Až sto dvacet tisíc lidí nad šedesát let ničí exekuce! Mezinárodní den proti chudobě si dnes proto připomínáme i u nás

„Dále se můžete odvolat proti exekučnímu příkazu, exekuci odložit, lze podat i návrh na zastavení exekuce nebo vyškrtnout věc ze soupisu majetku. Na všechny tyto možnosti ale platí přísná pravidla, např. svůj byt nemůžete jednoduše z exekuce vyjmout. Pokud i přesto nejste schopni splácet svoje dluhy, existuje možnost vyhlášení osobního bankrotu (oddlužení). Ale i ten má svá jasně daná pravidla,“ dodává.

Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama