Podzimní údržba domu. Od střechy až po sklep

Začátek podzimu je nejvhodnější dobou pro přípravu domu na zimu a projít vše od střechy až po sklep. Budete-li řešit následky mrazivého počasí až na jaře, může se vám stát, že se vám vše násobně prodraží. Ani vy, kteří bydlíte v bytě, byste neměli přípravu na zimu podcenit.

Střecha a komín

Celou střechu zkontrolujte vizuálně, opravte včas uvolněné tašky a pozornost věnuje hřebenáčům, nároží i úžlabí střechy. Právě v těchto místech dochází k zatékání kvůli netěsnostem. Údržbu komína přenechte kominíkovi, běžné čištění kamen byste však měli zvládnout sami. Dejte se do něj před pozváním kominíka, který vaši práci může zkontrolovat.

Okapy

Všechny okapy vyčistěte a případně opravte. Pokud naleznete netěsnosti mezi jednotlivými díly, zacelte je montážním lepidlem. To vám ostatně poslouží i v případě malých dírek v okapech. Nejdříve okolí díry očistěte železným kartáčem a pak na díru naneste „housenku“ z montážního lepidla. Po chvíli lepidlo trochu uhlaďte prstem a nechte vše v klidu zaschnout. Pro tyto práce si vyberte den, kdy nebude pršet.

Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domu

Okna

Zkontrolujte izolaci u všech oken, praskliny zacelte montážním lepidlem nebo silikonem, nejlepší budou čiré, bezbarvé varianty. Možná bude třeba také vyměnit těsnění v samotných oknech. Máte-li klimatizaci, je potřeba ji vyčistit a zabránit tvorbě bakterií, které se mohou ukrývat uvnitř. To platí dvojnásob v případě, že budete v chladných měsících používat klimatizace jako topení. Zapomenout nesmíte ani na stínicí techniku. Markýzy před zazimováním umyjte, lamely venkovních žaluzií nebo rolet očistěte houbou a pak je vytřete do sucha. Nepoužívejte k tomu příliš vody.

U plastových oken je podzim nejlepším časem pro seřízení přítlaků křídla k rámu. V tomto období jsou totiž nejmenší rozdíly teplot mezi interiérem a exteriérem.

Poškožené stěny, dno nebo zakrývací plachta bazénu. Jak na jejich opravu

Kamna

Přestože byste se měli při čištění topných zařízení řídit podle návodu odborníků, máme tu pro vás pár „babských rad“, které můžete při práci vyzkoušet.

Pokud máte, třeba na chalupě, starší kamna, vyndejte roury a odstraňte z nich saze. Tuto práci provádějte samozřejmě venku a obnažené otvory v kamnech hned přikryjte potravinářskou fólií. Očistěte i sopouch, kde vede konec roury do komínu. Tály, tedy litinové pláty v kamnech, očistěte v době, kdy kamna dobře hoří. Dobrý trik je očistit je omastkem, který pak necháte vpít. Jsou-li pláty rezavé, polijte je octem a po nějaké době vydrhněte ocelovým kartáčem. Rám kolem kamen vyčistěte mokrým hadrem se solí. Máte-li kotel na tuhá paliva, opatřete si také dostatek paliva na zimu. Dřevo je potřeba také správně uskladnit, aby polínka nenavlhla a nezačala plesnivět.

I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmar

Dnes, 06:05
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
Dnes, 06:00
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
Včera, 14:51
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
Včera, 13:25
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Včera, 13:20
V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom osm lidí,...
Včera, 12:00
Uplynul rok, co svět bojuje se zákeřnou pandemií. Přes aplikaci vakcín se ní bude potýkat...
Včera, 11:34
Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je po více než hodině vyčerpaná, je ale...
Včera, 11:00
Senioři starší 80 let se od pátečního rána mohou registrovat k očkování proti covidu. Vykazuje...
Včera, 06:03
Letecká policie ve třicátých letech dvacátého století ve většině zemí neexistovala. Fungovala pouze ve Velké...
Reklama