Pohodlí jako v hotelu! V Plzni se otevře zrekonstruovaná kolej na Borech

24.5.2022
Andrea Jančová

Od příštího akademického roku bude studentům Západočeské univerzity v Plzni sloužit kompletně zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici nedaleko Borského parku. Kolej se současnou kapacitou 391 lůžek poskytne studentům výrazně vyšší komfort.

Rekonstrukce budovy zahrnovala zateplení, výměnu všech oken, dveří, rozvodů, obnovu sociálního zařízení a vnitřního vybavení. „Budova byla postavena v roce 1964, takže vyžadovala skutečně rozsáhlou rekonstrukci. Původní zůstala vlastně jen betonová konstrukce. V objektu jsou nové vnitřní instalace, rozvody vody a kanalizace, podlahy, dlažby, okenní a dveřní výplně a veškeré vnitřní vybavení,“ popisuje ředitel Správy kolejí a menz Petr Jícha.

Kolej ZČU

Kolej nabízí ubytování pouze v jedno a dvoulůžkových pokojích, což jsou typy pokojů, o které je mezi studenty dlouhodobě největší zájem,“ upozorňuje Jícha. Kolej má celkem 268 pokojů, pro ubytování studentů denního studia slouží 113 jednolůžkových a 139 dvojlůžkových, dalších 16 pokojů takzvaného hotelového typu (8 jedno a 8 dvojlůžkových) je určeno například pro studenty kombinovaného studia, návštěvníky z jiných univerzit nebo pro veřejnost.

Vzhledem k úpravě dispozic pokojů sice klesla kapacita koleje z původních 449 studentských lůžek na 391, výrazně se však zvýšil komfort ubytování. Všechny pokoje jsou nyní se sociálním zařízením. Dva pokoje jsou rovněž bezbariérové. Na každém patře koleje také studenti najdou dvě kuchyňky. Samozřejmostí je wifi připojení na univerzitní síť.

Náklady na práce a vybavení dosáhly téměř 106 milionů korun bez DPH, přičemž z 60 procent financování zajistilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z dotačního programu, 40 procent hradila Západočeská univerzita z vlastních zdrojů.

Kolej ZČU

Po dobu stavby, která byla zahájena v září 2020, byla kolej uzavřená. Ve stejném rozsahu by ZČU ráda zrekonstruovala také kolej na adrese Baarova 36. „Jedná se vlastně o stejnou budovu, která je pouze o dva roky mladší než Máchova 20. Potřebnou podmínkou pro rekonstrukci však je, abychom i v tomto případě měli možnost využít dotaci ministerstva školství. Pevně tedy doufáme, že ministerstvo i v této složité době na rekonstrukce kolejí vypíše novou dotační výzvu,“ uvádí kvestor Petr Hofman.

Celkem Západočeská univerzita nabízí studentům ubytování na deseti kolejích s celkovou kapacitou 2568 lůžek. Ubytování poskytuje také v pokojích hotelového typu, kde má k dispozici 102 lůžek.

Zdroj :vz, TZ Západočeská univerzita v PlzniNepřehlédněte