Jsi to ty Julinko? To byla první slova hajného, který našel pohřešovanou holčičku

12.10.2021
Andrea Jančová

Hrdinou těchto dní je zcela určitě hajný Domažlických městských lesů Martin Semecký. Zdejší lesy v okolí Čerchova – nejvyššího vrcholu Českého lesa –  zná jako málokdo. Právě jemu se včera po poledni podařilo uprostřed lesa 3 dny pohřešovanou holčičku najít.

Společně s kolegy si ji objevil uprostřed lesa mezi Čerchovem a Horní Folmavou, v prostoru mezi zaniklou rotou pohraniční stráže Bystřice a takzvanou Českou studánkou. Společně se dvěma kolegy se vydali na vytipované místo do hustého porostu. A právě tady asi ve vzdálenosti 10 metrů se holčička objevila, seděla v trávě. Jak Našemu regionu popsal zachránce „moje první pocity byly, je to ona, není to ona, na jejím pohledu bylo vidět, že se bojí, je vystrašená. Zeptal jsem se – jsi to ty Julinko a ona přikývla“. 100 metrů od místa nálezu je krytý posed, tady se mohla holčička zvlášť v noci schovat, myslí si hajný, který už včera ráno asi 100 metrů od místa nálezu hledal. Na místo okamžitě vyjeli na čtyřkolce hasiči z Čerchova a Julii převezli k sanitce, kde si převzali záchranáři.

„Dívka je při vědomí, prochladlá a unavená, nemá ale žádné zranění a je mimo ohrožení života,“ uvedla mluvčí záchranářů Mária Svobodová. Dívenka byla transportována na hranici, kde si ji  převzali němečtí záchranáři a odvezli do dětské nemocnice v Chamu.

 

Pátrání u Čerchova

Místo, kde holčičku našli, je vzdušnou čarou od vrchu Čerchov vzdáleno tři a půl kilometru. Dívenka se ztratila v okolí nejvyššího vrchu  Českého lesa  v neděli okolo půl sedmé večer. Hrála stopovačku rodiči, mladším bratrem a bratrancem. Pátrání po dívce začalo v neděli na české i německé straně hranice. Čerchov leží asi dva kilometry od hranic.

Dívenku hledaly záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové i pořádkové jednotky, studenti z policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči. Na pomoc přijeli i s technikou pracovníci ze šumavského národního parku a zdejší lesníci, kteří zdejší lesy znají jako málokdo. S pátráním pomáhali čeští i němečtí kynologové se služebními psy, policisté na koních.

Podle německé stanice Bayerischer Rundfunk na místo dorazila i policejní jednotka z bavorských Alp, jejíž členové jsou speciálně vyškolení pro zásahy v horském terénu. Hasiči dopoledne začali upouštět jeden z místních rybníků.

Zdroj :vz/PČR, HZS
Nepřehlédněte