Pokud to covid dovolí, Muzeum totalit v Pardubicích se otevře v lednu

30.11.2021
Redakce

Nové Muzeum totalit v Pardubicích se má oficiálně otevřít pro veřejnost v lednu. Jeho provozovatelé doufají, že už bude lepší epidemická situace. Expozice se připravovala dva a půl roku. „Budeme zodpovědní a otevřeme, až to bude bezpečné,“ řekl ředitel institutu Paměť národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Expozice je umístěná ve sklepení Machoňovy pasáže. Cihlové zdi jsou obnažené, v pološerém prostředí se návštěvníci seznamují s minulostí. Mají sluchátka a tablet, výstava je multimediální. Na podlaze jsou černé značky, připomínají topografické značky. Podle nich technika rozpozná, které části výstavy má pouštět návštěvníkovi do sluchátek.

„Od začátku jsme hledali způsob, jak na 400 metrech čtverečních vyprávět hodně příběhů. Šli jsme spíš cestou digitálních obsahů než vitrín a exponátů,“ řekl kurátor výstavy Viktor Portel. Díky tomu lze výstavu snadno proměňovat.

V prvních měsících se lidé s druhou světovou válkou seznámí prostřednictvím válečného veterána Tomáše Sedláčka a odbojářky Jaryny Mlchové. „Jaryně Mlchové bylo na začátku války 18 let. Chtěla pomáhat. Byla chemička, vymyslela způsob, jak simulovat příznaky žloutenky, míchala substanci, kterou posílala přes odboj židům, kteří tím oddálili nástup na transport,“ řekl Portel.

Během prohlídky, která trvá asi hodinu, návštěvníci také opustí digitální technologie a ocitnou se v archivu, kde jsou dokumenty nebo hmotné předměty připomínající třeba odbojové aktivity Jaryny Mlchové. „Chtěli jsme udělat i něco muzejního, ale pojmout to trochu jinak. Jaryna Mlchová pracovala v cukrovarnickém ústavu, kde brala chemikálie a kde vyráběla sloučeniny,“ řekl Portel. V expozici je v tmavém koutku třeba také kouřostroj, kde se vykresluje židovská hvězda a siluety lidí jdoucích na transport, který je odvážel do koncentračních táborů.

V následujících měsících a letech se budou přidávat další epochy 20. století, zazní příběhy účastníků třetího odboje a bývalých politických vězňů. Výstava také zahrne dobu normalizace a zakončena bude sametovou revolucí.

„V dopoledních hodinách je expozice přednostně určena pro školy. Odpoledne bude volně otevřená veřejnosti,“ uvedl Heller. Muzeum včera zprostředkovalo prohlídky objednaným skupinám, všichni museli mít respirátory a prokazovali se také certifikátem o očkování.

Muzeum je projektem Paměti národa, což je veřejná databáze výpovědí pamětníků. Zřídila ji nezisková organizace Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Má jich kolem 10 tisíc, uvedl zakladatel institutu Mikuláš Kroupa. Podle něj by muzea postupně měla být ve všech krajských městech. Finančně se na jejich zřízení podílejí samosprávy, firmy i jednotlivci, dodal.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte