Politické tahanice o Nemocnici Milosrdných bratří v Brně vytváří nejistotu

19.5.2022
Jan Štoll

Kdo bude dále provozovat Nemocnici Milosrdných bratří není stále rozhodnuto. Řád Milosrdných bratří v Brně do konce května prodloužil smlouvu na pronájem budov, ve kterých nemocnici město provozuje.

Podle ředitele nemocnice Pavla Pilera osmé prodloužení smlouvy za dva roky přináší nejistotu pacientům i zaměstnancům, kteří dostávají jiné nabídky. Podle něj by měla nemocnice zůstat městu a řád by mohl v areálu provozovat lůžka LDN. „Současný stav velmi poškozuje celkový chod nemocnice. Poslední dvě prodloužení smlouvy byla o měsíc. Pacienti jsou v nejistotě, jestli se nemocnice ze dne na den nezruší. Není možné chystat dlouhodobý rozvoj jako investice nebo stavební úpravy a nábor zaměstnanců,“ uvedl Piler.

Zaměstnanci podle něj dodnes nedostali jasný vzkaz od města, zda o nemocnici stojí, nebo ji chce předat řádu. Primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) je pro zachování nemocnice pod městem, primátorka Markéta Vaňková (ODS) se proti myšlence převzetí řádem nevymezila.

Hladík poukázal na to, že převzetí příspěvkové organizace není ze zákona možné. „Převod příspěvkové organizace není ze své podstaty možný. Zároveň se však domnívám, že při vůli dodržet sjednané by se právní řešení mělo najít, neboť zásadou soukromého práva je to, že co není zakázáno, je dovoleno,“ uvedl nezávislý advokát Zdeněk Joukl.

Ředitel Piler zase v převzetí nemocnice řádem vidí riziko, že by se soustředil jen na zisk. „Legislativa neumožňuje donutit soukromé zařízení poskytovat péči v rozsahu jako u nesoukromého zařízení. Pro soukromá zařízení bude vždy prioritou hlavně zisk, což může způsobit neochotu dělat komplikované výkony s dlouhou dobou léčení, které se finančně nevyplatí,“ myslí si Piler. Převor řádu Martin Macek ale garantuje zachování stávající péče.

Nemocnici v Polní ulici vybudoval řád, který vlastní část budov a pozemků. Část je města a státu. Řád uzavřel s městem dlouhodobou smlouvu o spolupráci s tím, že si nemocnici jednou vezme zpět. Nemocnice jako organizace města si pak další smlouvou pronajímá část budov řádu, avšak právě tato smlouva měla skončit v dubnu a byla o měsíc prodloužena. Řád projevil zájem o převzetí už před lety, zatím ale se zástupci města nedospěl k dohodě.

ČTK/STO

 


Témata:

Nepřehlédněte