Polský James Bond. Životní dráha Stanisława Mikulského se uzavřela před pěti lety

Další fotky

Polský televizní seriál S nasazením života sklidil úspěch u diváků v celém sovětském bloku, včetně tehdejšího Československa. Strůjcem úspěchu byl především představitel titulní úlohy.

Stanisław Mikulski (*1. května 1929 v Lodži) se po válce – jako student gymnázia – vydal do Štětína, kde pomáhal odklízet trosky zničeného města. Tady v roce 1950 odmaturoval a plánoval další studium na zdejší polytechnice. A zde se také setkal se začínajícím režisérem Buczkovským, který zde právě hledal mladé protagonisty do svého filmu První start. Během práce pak padl do oka Władysławu Woźnikovi (1901 v Krakově – 1959 tamtéž), herci a pedagogovi z krakovské herecké školy. Ten mu nabídl externí studium a současně i angažmá v divadle v Katovicích.

Později Mikulski pracoval v divadle Juliusze Osterwy v Lublinu. Roku 1964 odešel do Varšavy, kde prošel několika tamními scénami (Teatr Powszechny, 1964-66, Teatr Ludowy, 1966-69, Teatr Polski, 1969- 83).
Mnozí mu zazlívají, že se po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 nepřipojil k hereckému bojkotu proti vládní (komunistické) filmové a televizní tvorbě – jako člen komunistické strany ale Mikulski zřejmě nemohl jinak.
V letech 1983 až 1988 byl členem polského Národního divadla, pak dva roky působil jako ředitel Polského kulturního a informačního střediska v Moskvě. Po návratu do vlasti se rozhodl odejít do důchodu.

Omyl Karla Hašlera. Nebyl nedotknutelný. A nacisté ho krutě připravili o život

V Československu ho mohli diváci vidět ve vícero filmech a televizních seriálech, nejznámějším se stal polský televizní seriál S nasazením života (Stawka większa niż życie), kde ztvárnil polského špióna kapitána Klosse. Polská televize ho vysílala od 10. října 1968 do 6. února 1969.

Seriál vypráví příběh důstojníka polské výzvědné služby Stanislava Kolického alias Julka, který je vyslán do nacistického Německa jako tajný agent J-23 namísto zajatého důstojníka Abwehru Hanse Klosse. Byla to jakási polská varianta Stierlitze ze sovětského seriálu 17 zastavení jara nebo západního Jamese Bonda.
Příběh byl původně plánován jenom jako šestidílná televizní inscenace a první díly byly dokonce vysílány naživo. Vzbudil ale takový ohlas, že se nahonem dotáčely další a další scény, až nakonec, po úplném přepracování, vznikl osmnáctidílný seriál v podobě, jak ho známe dnes.

V Československu měl seriál tak obrovský úspěch, že tu byl od roku 1971 vydáván dvacetisešitový komiks Kapitán Kloss.

Z vousatého trpaslíka vyrostl v oporu Národního divadla. Martin Růžek by měl 100 let

Stanisław Mikulski účinkoval i v novém filmovém pokračování příběhu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (Lepší než smrt), který měl premiéru v roce 2012. V akčním válečném filmu, jehož děj se částečně odehrává během druhé světové války a částečně v roce 1975 ve Španělsku, legendární agent kapitán Hans Kloss pátrá po Jantarové komnatě.

Poprvé na sebe Stanisław Mikulski upozornil ve válečném dramatu Andrzeje Wajdy (1926, Suvalky, Polsko – 2016 ve Varšavě) Kanály (1956), které se odehrává během varšavského povstání, účinkoval i ve Wajdově snímku Popely (1965).

Mladší generace znají Mikulského z dobrodružného seriálu z československo-polského pomezí Duhový luk (1972) režiséra Josefa Macha, kde hrál po boku Květy Fialové, Martina Růžka, Jiřího Bednáře, Ladislava Freje nebo Josefa Kemra.

Stanisław Mikulski zemřel 27. listopadu 2014 ve Varšavě, tam je i pochován.

Zdroje: green-tea, FDb; Vít Pohanka, Anna Kottová, iRozhlas, 2014; Wikipedie

FOTO: Stanislaw Mikulski

Stanislaw Mikulski - 1 DSC02838Stanislaw Mikulski - 2 pinterStanislaw Mikulski - 3 au (2)Stanislaw Mikulski - 4 DSC02839Stanislaw Mikulski - 5 wia
Další fotky
Stanislaw Mikulski - 6 filmwebStanislaw Mikulski - 9 DSC02836Stanislaw Mikulski - 0 terest
Včera, 13:30
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
Včera, 07:47
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
Včera, 07:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:43
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
22.7.2021
Za bílého dne a za účasti mnoha svědků znásilnil neznámý mladík patnáctiletou dívku. Policie nyní...
22.7.2021
Devětatřicetiletý Australan měl už dost pobytu v povinné karanténě. Z hotelového pokoje v Perthu utekl...
22.7.2021
Sedmnáctiletý Brazilec zastřelil osmnáctiletá dvojčata. Celou vraždu si natáčel a pouštěl v přímém přenosu na...
22.7.2021
Velká Británie zažívá na své poměry nevídaně horké dny. Doplácí na to například někteří studenti,...
Reklama