• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Polský James Bond. Životní dráha Stanisława Mikulského se uzavřela před pěti lety

  28.11.2019
  Fefík
  Další fotky

  Polský televizní seriál S nasazením života sklidil úspěch u diváků v celém sovětském bloku, včetně tehdejšího Československa. Strůjcem úspěchu byl především představitel titulní úlohy.

  Stanisław Mikulski (*1. května 1929 v Lodži) se po válce – jako student gymnázia – vydal do Štětína, kde pomáhal odklízet trosky zničeného města. Tady v roce 1950 odmaturoval a plánoval další studium na zdejší polytechnice. A zde se také setkal se začínajícím režisérem Buczkovským, který zde právě hledal mladé protagonisty do svého filmu První start. Během práce pak padl do oka Władysławu Woźnikovi (1901 v Krakově – 1959 tamtéž), herci a pedagogovi z krakovské herecké školy. Ten mu nabídl externí studium a současně i angažmá v divadle v Katovicích.

  Později Mikulski pracoval v divadle Juliusze Osterwy v Lublinu. Roku 1964 odešel do Varšavy, kde prošel několika tamními scénami (Teatr Powszechny, 1964-66, Teatr Ludowy, 1966-69, Teatr Polski, 1969- 83).
  Mnozí mu zazlívají, že se po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 nepřipojil k hereckému bojkotu proti vládní (komunistické) filmové a televizní tvorbě – jako člen komunistické strany ale Mikulski zřejmě nemohl jinak.
  V letech 1983 až 1988 byl členem polského Národního divadla, pak dva roky působil jako ředitel Polského kulturního a informačního střediska v Moskvě. Po návratu do vlasti se rozhodl odejít do důchodu.

  Omyl Karla Hašlera. Nebyl nedotknutelný. A nacisté ho krutě připravili o život

  V Československu ho mohli diváci vidět ve vícero filmech a televizních seriálech, nejznámějším se stal polský televizní seriál S nasazením života (Stawka większa niż życie), kde ztvárnil polského špióna kapitána Klosse. Polská televize ho vysílala od 10. října 1968 do 6. února 1969.

  Seriál vypráví příběh důstojníka polské výzvědné služby Stanislava Kolického alias Julka, který je vyslán do nacistického Německa jako tajný agent J-23 namísto zajatého důstojníka Abwehru Hanse Klosse. Byla to jakási polská varianta Stierlitze ze sovětského seriálu 17 zastavení jara nebo západního Jamese Bonda.
  Příběh byl původně plánován jenom jako šestidílná televizní inscenace a první díly byly dokonce vysílány naživo. Vzbudil ale takový ohlas, že se nahonem dotáčely další a další scény, až nakonec, po úplném přepracování, vznikl osmnáctidílný seriál v podobě, jak ho známe dnes.

  V Československu měl seriál tak obrovský úspěch, že tu byl od roku 1971 vydáván dvacetisešitový komiks Kapitán Kloss.

  Z vousatého trpaslíka vyrostl v oporu Národního divadla. Martin Růžek by měl 100 let

  Stanisław Mikulski účinkoval i v novém filmovém pokračování příběhu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (Lepší než smrt), který měl premiéru v roce 2012. V akčním válečném filmu, jehož děj se částečně odehrává během druhé světové války a částečně v roce 1975 ve Španělsku, legendární agent kapitán Hans Kloss pátrá po Jantarové komnatě.

  Poprvé na sebe Stanisław Mikulski upozornil ve válečném dramatu Andrzeje Wajdy (1926, Suvalky, Polsko – 2016 ve Varšavě) Kanály (1956), které se odehrává během varšavského povstání, účinkoval i ve Wajdově snímku Popely (1965).

  Mladší generace znají Mikulského z dobrodružného seriálu z československo-polského pomezí Duhový luk (1972) režiséra Josefa Macha, kde hrál po boku Květy Fialové, Martina Růžka, Jiřího Bednáře, Ladislava Freje nebo Josefa Kemra.

  Stanisław Mikulski zemřel 27. listopadu 2014 ve Varšavě, tam je i pochován.

  Zdroje: green-tea, FDb; Vít Pohanka, Anna Kottová, iRozhlas, 2014; Wikipedie

  FOTO: Stanislaw Mikulski

  Stanislaw Mikulski - 1 DSC02838Stanislaw Mikulski - 2 pinterStanislaw Mikulski - 3 au (2)Stanislaw Mikulski - 4 DSC02839Stanislaw Mikulski - 5 wia
  Další fotky
  Stanislaw Mikulski - 6 filmwebStanislaw Mikulski - 9 DSC02836Stanislaw Mikulski - 0 terest


  Nepřehlédněte