• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Z vousatého trpaslíka vyrostl v oporu Národního divadla. Martin Růžek by měl 100 let

  24.9.2018
  Fefík

  Jméno Erhard Martin vám asi nic neřekne. Když ale prozradíme, že si na počátku své herecké kariéry zvolil jméno Martin Růžek, už nejspíš budete doma. Martin po otcově příjmení, Růžek na památku zavražděného strýce Otmara Růžka.

  Pocházel z Červeného Kostelce, kde se před sto lety, 23. září 1918 narodil.
  Otec, Antonín Martin, byl obchodník se suknem, maminka byla Ida, rozená Růžková. Vyrůstal ve městě s velkou ochotnickou tradicí. Jeho první „divadelní role“ byla role hodného vousatého trpaslíka v mateřské škole.
  V roce 1934 se rodina (už bez otce, ten zemřel v roce 1929) přestěhovala do Prahy, matka obsluhovala mandl v Karlíně a Erhart studoval na karlínském reálném gymnáziu. V roce 1935 se neúspěšně hlásil na pražskou konzervatoř. V roce 1938 maturoval a pokračoval na pražské technice ve studiu lesního inženýrství. Studia však nemohl dokončit, neboť vysoké školy byly nacisty v roce 1939 uzavřeny.

  Prchající vojáci umírali u letohrádku Hvězda. Bitva, co nás uvrhla do doby temna, má výročí

  Vystřídal několik zaměstnání (číšník, úředník na magistrátě aj.) a věnoval se ochotnickému divadlu – vystupoval v Praze na amatérských scénách, například v divadle Čin, D Tvář, po jeho rozpadu účinkoval v poloprofesionální skupině Václava Laciny Živé jeviště (členem skupiny byl i Jiří Sovák). V roce 1944 účinkoval s úspěchem v Rokoku a Alhambře jako člen souboru Jana Snížka v pásmu Nekonečný trojúhelník. Tehdy na jaře 1944 přijal příjmení Růžek na památku svého strýce štkpt. gen. štábu Otmara Růžka, bratra jeho matky, který byl zastřelen v roce 1941 za svoji odbojovou činnost v Obraně národa.
  Po uzavření divadel v roce 1944 pak pracoval do konce okupace v modřanské továrně Interfarma.

  Kdy se dostat Národního technického muzea za dobrý peníz? Už za pár dnů

  Teprve po osvobození republiky se začal věnovat divadlu profesionálně a vystřídal postupně několik scén – v Mladé Boleslavi, Českých Budějovicích, hrál v Národním v Brně, v Divadle čs. armády (dnešní Divadlo na Vinohradech), v letech 1963 až 1990 byl členem Národního divadla;
  za 27 let zde vytvořil 49t rolí klasického i moderního repertoáru (mezi stěžejní role patří Tartuffe v Molièrově dramatu, Valenta v Tylově Paličově dceři, Strýc Sokrates v Nezvalově Milencích z kiosku, Roškot ve Šrámkově Měsíci nad řekou, Lízal v Maryši bratří Mrštíků, Pinďas v Hubačově Staré dobré kapele).
  Na počátku své profesionální kariéry se také věnoval divadelní režii.

  10 zajímavostí o komedii Slunce, seno a pár facek. Víte, že facky padaly doopravdy a pornofilm si režisér musel natočit sám?

  Ve filmu po sobě Martin Růžek zanechal výraznou stopu v podobě stovky odehraných rolí. Nepočítáme-li role v komparzu, byl jeho debutem Angličan Young v Sísově protiválečném krátkometrážním snímku Dýmka míru (1949). Prvním celovečerním filmem Martina Růžka bylo Steklého historické drama Temno, v němž sugestivně zahrál fanatického jezuitu Koniáše. Tato postava pro následující období předznamenala obsazování Růžka převážně do typu záporných postav. Toto období v Růžkově tvorbě vyvrcholilo postavou krále Kazisvěta v oblíbené pohádce Princezna se zlatou hvězdou na čele (1959).

  Děsivá legenda v Podlažicích na Chrudimsku. Láká to sem turisty a filmaře. Uctívali tady kdysi satana?

  Z jeho dalších výrazných filmových postav jmenujme především lékaře v Klosově a Kadárově filmu Smrt si říká Engelchen, alkoholik Pešta ve snímku Tam na konečné týchž autorů, známý je jeho věčně podnapilý malíř v detektivce Nahá pastýřka, z dalších filmů uveďme Třináctou komnatu (primář Kalista), Kladivo na čarodějnice (biskup), Pokus o vraždu (soudce Šeda), Tajemství ocelového města (doktor Sarrasin), Pan Vok odchází, kde převzal roli rozmařilého šlechtice po Miloši Kopeckém, nebo Hru o královnu, kde hrál císaře Rudolfa II.. Poslední filmovou rolí byla postava převora v Rážově filmu V erbu lvice (1994), jejíž postsynchrony však už nemohl dokončit a jeho postavu namluvil Lubor Tokoš.

  Neméně významná je práce Martina Růžka pro televizi, první významnou inscenací byl Můj generál (1958), následovaly filmy a inscenace Záhadný pan Hyde, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, Konec velké epochy, Tajemství Viléma Storitze, Buřič jejího veličenstva, Honoré de Balzac, Kat nepočká, Tři na lavičce, Smrt císaře a krále Karla IV., Na dvoře vévodském a Ecce Constancia (1991).
  Hojná byla i jeho účast v televizních seriálech, v nichž se výrazněji podílel v F. L. Věk (1971), Duhový luk, Muž na radnici, Zákony pohybu, Dnes v jednom domě, Doktor z vejminku (1981), Humberto a Území bílých králů (1991).
  Jako vypravěč provázel oblíbené Krkonošské pohádky.

  28 zajímavostí o potopení legendárního Titanicu. Víte, že mu plul ledovec naproti tisíce let?

  Martin Růžek byl v letech 1963–69 členem Komunistické strany Československa. V roce 1969 na vlastní žádost ze strany vystoupil. Za své umělecké výkony byl v roce 1978 jmenován národním umělcem, v prosinci 1989 tento titul vrátil na protest proti policejní brutalitě při zásahu na Národní třídě.
  Také byl obětavým funkcionářem fotbalového klubu SK Slavia. V letech 1965–1983 byl předsedou Klubu přátel Slavie.

  Na jaře roku 1994 postihla Martina Růžka mozková mrtvice. Za pár měsíců poté dostal také infarkt. Martin Růžek zemřel 18. prosince 1995 v Léčebně dlouhodobě nemocných v Motole. Urna s ostatky byla uložena 18. května 1996 v Červeném Kostelci.

  FOTO: Martin Růžek

  Martin Růžek - 1 fdb doktor z vejm82Martin Růžek - 2 fdb modprokhorovitzMartin Růžek - 3 krvavý soud x kutnohor hav 70 NDMartin Růžek - 4 sny na neděli 59 fdbMartin Růžek - 6 P1270168
  Další fotky
  Martin Růžek - 0 odbor přátel


  Nepřehlédněte