Z historie
Současný barokní kostel zasvěcený Markétě Antiochijské se totiž rozkládá na ploše, kde byl ve 12. století vybudován benediktinský klášter, v 15. století však zničený husity při jejich tažení do východních Čech a již neobnovený. Ačkoliv se jednalo o jeden z nejchudších klášterů v Čechách, zapsal se výrazně do širšího povědomí díky největší dochované rukopisné knize světa.
Tajemství podlažického kláštera
Tento kodex byl sepsán neznámým autorem počátkem 13. století a pojmenován Codex gigas, v překladu „Obrovská kniha“. Latinská kniha shrnuje veškeré vědění té doby v jednom díle – je to nejenom přepis celé bible, ale obsahuje i Kosmovu Kroniku českou, řadu různých traktátů a menších spisů, kalendář s nekrology a dokonce i zaklínadla. V kodexu se také nachází vyobrazení téměř půlmetrového ďábla, proto bývá často označována jako Ďáblova bible. Anebo podle autorství přisuzovanému pověstí samotnému Satanovi?
Tajemná legenda o sepsání kodexu
Podle pověsti žil v klášteře mnich, který zhřešil. Vydal se spolu s královskou výpravou Přemysla Otakara I. do Basileje, aby od Fridricha II. přijal Zlatou bulu sicilskou, a tam se seznámil s tajemným mágem Michaelem Scottem. Ten ho údajně zasvětil do temné magie a uctívání Satana. Po jeho návratu do Podlažic se ale o jeho satanistických rituálech dozvěděl opat a aby se vyhnul přísnému trestu zazdění zaživa, slíbil, že napíše za jedinou noc největší knihu, obsahující všechny vědomosti světa. Obdržel veškerý potřebný materiál a pustil se do práce. O půlnoci mu bylo jasné, že úkol nemůže zvládnout, a zaprodal svoji duši ďáblu. Ten za něj celé dílo sepsal – biblické pasáže ovšem s velkým sebezapřením, odporem a nechutí. Je zajímavé, že kniha obsahuje také řadu zaklínadel, např. pro vyléčení nemoci nebo vypátrání zloděje, ale ne pro vymítání ďábla, ačkoliv benediktinský řád exorcismus prováděl. Mnich pouze z vděčnosti přidal ďáblův obrázek, který ho zde vyobrazuje opravdu netradičně.
Další zajímavostí ve spojitosti s podlažickým klášterem je výsledek archeologického výzkumu před 14 lety, kdy bylo nalezeno šest desítek mužských, ženských a dětských hrobů. Doteď zůstává nejasné, proč byly ženy i děti pohřbívány v benediktinském mužském klášteře, protože takovéto pohřby Řehole svatého Benedikta zakazuje.
Podlažice ve filmu
Tajemná podlažická legenda zaujala a v roce 2008 do areálu bývalého kláštera přilákala i režiséra Jiřího Stracha, který podle scénáře Arnošta Vašíčka natočil třídílný televizní film Ďáblova lest. Příběh je inspirovaný historií kodexu a v miniseriálu jsou k vidění kromě této lokality i záběry odkrytých zbytků kláštera při autentickém archeologickém výzkumu. Ve filmu se v hlavních rolích objevili Jiří Dvořák, Anna Geislerová a Ivan Trojan.
Osud kodexu
Ďáblova bible po svém sepsání putovala od jednoho majitele k druhému. Nejdříve do cisterciáckého kláštera v Sedlci, poté jej odkoupil Břevnovský klášter. Následně se více jak sto let nacházela v klášteře v Broumově, odkud byla převezena do Prahy, aby se stala součástí sbírky císaře Rudolfa II. Na konci třicetileté války přepadla švédská armáda Prahu a ukořistila poklady z Rudolfovy sbírky, které byly převezeny do Stockholmu. Codex gigas je od té doby uložen v Královské knihovně ve Stockholmu a přes opakované snahy se nepodařilo získat jej od Švédska zpět.
Pokud byste ale chtěli zůstat v tuzemsku a vidět rukopis na vlastní oči, můžete navštívit nedaleké Městské muzeum v Chrasti, které vás seznámí s celou historií podlažického kláštera. A je zde i vystavena replika Ďáblovy bible.