• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pomoc potřebným je důležitější než rychlé snižování státního dluhu, říká Fiala

  30.11.2022
  Simona Knotková

  Rozhodnutí, zda pomáhat Ukrajině po ruské agresi, bylo jednoduché. Hodnoty svobody a nezávislosti vysoce převyšují náklady a rizika, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na zahájení konference Kam kráčíš, Česko/Evropo 2022. Uvedl také, že v době několika krizí zároveň je sociální smír a pomoc potřebným důležitější než rychlé snižování státního dluhu.

  Fiala v projevu vyzdvihoval tezi, že dobrá politika je zároveň vždy politikou hodnotovou. Velká a důležitá rozhodnutí v moderní historii podle něj byla postavena na hodnotách ,na kterých se politické společenství shodlo. Příkladem je vstup České republiky do Severoatlantické aliance a Evropské unie, řekl.

  Společnost je podle něj ale dlouhodobě rozdělena, příkladem jsou rozdíly mezi městy a venkovem nebo nerovnoměrné výsledky ve vzdělání. „Veřejný prostor se rozpadá do různých sociálních bublin, a to má potom dopad i na politiku a náladu ve společnosti,“ míní. Ukázalo se to podle premiéra při koronavirové pandemii.

  Každá nová krize je při takovém stavu společnosti nebezpečná, uvedl předseda vlády. Lidi často nutí k soustředění na zajištění materiálních věcí na úkor hodnotových potřeb, což ale může fungovat jen krátkodobě, míní Fiala.

  Za důležitý považuje dialog. Lidé z různých společenských skupin podle Fialy také snadno zjistí, že jsou si podobní, když jsou konfrontováni s něčím výrazně odlišným. „Česká, evropská nebo západní identita je dnes pro nás mnohem zřetelnější díky tomu, že jsme konfrontováni s ruským barbarstvím,“ řekl.

  Současné krize – bezpečnostní, ekonomická, finanční i energetická – podle Fialy zdůrazňují hodnoty, na které nelze zapomínat. První je svoboda, jejíž křehkost a cenu ukazuje ukrajinský boj proti ruské agresi, uvedl. „Rozhodnutí, zda pomáhat Ukrajině, bylo velmi jednoduché. Hodnota svobody a nezávislosti vysoce převyšuje náklady a rizika, která jsou s touto pomocí spojena. Mimo jiné i proto, že ukrajinská svoboda je přímo propojena s naší. V tomto případě plně platí teze o nedělitelnosti svobody,“ konstatoval.

  Další důležitou hodnotou je podle Fialy solidarita. Na společnost dopadá energetická krize a inflace, což vládu nutí do jisté míry upravit či přehodnotit některé plánované reformy a cíle. Kdyby stát trval na tom, že rozpočtová odpovědnost je to absolutně nejdůležitější a nic jiného není podstatné, nebyla by to odpovědná politika, řekl ministerský předseda. „Právě v této chvíli je sociální smír a pomoc potřebným důležitější než rychlé snižování státního dluhu,“ uvedl. Ocenil také solidaritu českých občanů vůči ukrajinským uprchlíkům.

  Za třetí v krizi důležitou hodnotu považuje odpovědnost. Zmínil české předsednictví v Radě EU, které znamená, že Česko muselo vzít odpovědnost nejen za sebe, ale také za vývoj v Evropě. „Mysleli jsme na to při řešení migrační krize, jednání o kompromisech v energetické krizi nebo při organizování pomoci Ukrajině a sankcí proti Rusku,“ uvedl. S jistou opatrností podle Fialy lze říct, že Česko obstálo.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte