• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Poničené čtvrté patro budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je opraveno, zřizuje se tichá zóna s pietním místem

  17.5.2024
  Doris Drienová

  Opravy čtvrtého patra sídla Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FF UK), které bylo při prosincové tragické střelbě na fakultě nejvíce zasažené, jsou dokončené.

  Médiím to řekla proděkanka pro vnější vztahy a další vzdělávání fakulty Michaela Slussareff. Část čtvrtého patra by se pro výuku měla otevřít od začátku zimního semestru příštího akademického roku, tedy na přelomu září a října. Výjimkou bude nejvíce zasažené křídlo čtvrtého patra, kde fakulta zřizuje tichou zónu s dočasným pietním místem, uvedla Slussareff.

  Loni 21. prosince při tragické události střelec, který byl podle policie studentem fakulty, na fakultě v centru Prahy zabil 14 lidí, následně i sebe a dalších 25 lidí zranil. Sídlo fakulty se po tragédii uzavřelo zhruba na dva měsíce. Znovu se budova studentům a vyučujícím otevřela na začátku letního semestru v únoru s výjimkou čtvrtého patra. To bylo nejvíce poškozeno při policejním zásahu proti pachateli, informovali dříve zástupci fakulty. V lednu se konaly akce Měsíce pro fakultu, které měly pomoci lidem vyrovnat se s tragickou událostí a postupně a citlivě vrátit na náměstí Jana Palacha akademický život.

  „Většina čtvrtého patra bude zcela jistě opět patřit výuce a vědě. Rozhodnutí o náplni nejzasaženějších místností však nechceme uspěchat a jednoznačně v tom budou mít slovo i lidé z oboru, který prostory využíval,“ napsala Slussareff.

  Zaměstnanci, kteří do prosincové tragédie sídlili ve čtvrtém patře mají podle Slussareff možnost vracet se do svých pracoven již nyní před létem. Není to ale povinnost, informovala. „Stejně tak jsme již začali sbírat podněty od akademické obce a dalších zainteresovaných osob k tomu, jaké stálé pietní místo by mělo v budoucnu vzniknout. Chceme vytvořit prostor či objekt, který bude co nejvíce odpovídat potřebám a přáním celé zasažené komunity,“ napsala.

  Studentům i zaměstnancům nabízí podle proděkanky fakulta stále skupinovou i individuální psychosociální pomoc. Podílí se na ní psychologové a psychoterapeuti. „Začátkem května jsme všem studujícím a zaměstnancům poslali elektronický formulář, jehož pomocí chceme zmapovat dosavadní kroky v této oblasti a zjistit, kam a v jakém rozsahu nejlépe směřovat cílenou podporu ve druhé polovině kalendářního roku,“ uvedla.

  Součástí psychosociální pomoci je i canisterapie a hipoterapie, tedy terapie s pomocí psa a koně, které se podle Slussareff velmi osvědčily. Na fakultu a další místa na univerzitě podle ní i nadále docházejí čtyři fenky a jeden kůň plemene minihorse.

  Tragická střelba na fakultě a s ní související události významně psychicky zasáhly na 9000 lidí, uvedla v dubnu policie ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci. Podporu a krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků z Integrovaného záchranného systému a partnerských organizací.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte