Popelce je padesát. Narozeniny slaví knížkou a vínem, nechyběl ani dort se střevíčky

5.4.2019
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Černobílou Popelku z roku 1969, která byla – kvůli emigraci herce Jana Třísky – na dvacet let zavřena do trezoru, nezničil prach. Lidé na ni nezapomněli, dodnes ji milují jak pamětníci, tak další a další generace dětí. Eva Hrušková uvedla, že už má svoje pevné místo ve škatulce filmů pro pamětníky. „Jak mi prozradil představitel prince Jiří Štědroň, film naštěstí odolal nápadům vystříhat scény, kde Jan Tříska zpíval,“ uvedl pro Náš REGION Pavel Mészáros, který s Evou Hruškovou napsal knížku Popelka & spol., vydanou nakladatelstvím AOS Publishing, kde jsou rozhovory s doposud žijícími protagonisty.

Proč si sestry Hruškovy dodnes hrají na princezny?

Může za to Olinka…

Koho to byl vlastně nápad? „Ani jeden z nás to nebyl, byla to naše kolegyně Olinka, mně to nejdřív přišlo absurdní. Ale bláznivé nápady se tvoří dobře,“ uvedla pro Náš REGION Eva Hrušková. Nápad zpočátku nebral vážně ani Pavel Mézsáros. Netrvalo to ale dlouho. „Začali jsme přemýšlet, jak to pojmout, sešli jsme se a shodli se, že by to nemělo být ani tak o filmu, ale o lidech kolem něj. Zjistili jsme, že jich už moc nežije, všechny jsme oslovili,“ uvedl. „Je trochu zavádějící, že jsem spoluautorkou, všechny rozhovory zpracoval pan Mészáros,“ řekla Hrušková. Mészáros kontroval, že díky ní získal veškeré kontakty a rozhovor s ní je nejdelší, dodala i doposud nepublikovaný obrazový materiál. Mnoho fotek z Popelky totiž shořelo.

Recept na štěstí? Nenechat se rozhodit maličkostmi, říká herečka a zpěvačka Eva Hrušková

Všichni rádi zavzpomínali

Každý z oslovených byl nadšen. „Jediný, s kým jsem se osobně nesetkal, byla paní Dana Hlaváčová, která příliš rozhovorů neposkytuje. Setkal jsem se ale s její dcerou, která tlumočila, že maminka je nadšená a odpoví písemně. Tak se také stalo. Pro zajímavost – Dana Hlaváčová si zahrála stejnou roli zlé Popelčiny sestry jak v černobílé Popelce, tak následně ve Třech oříškách pro Popelku,“ řekl Mészáros. V knize jsou rozhovory s Evou Hruškovou, Jiřím Štědroněm, Růženou Meruňkovou, Danou Hlaváčovou, Antonínem Navrátilem a tehdejší asistentkou produkce Evou Hladíkovou.

FOTO: Popelka po padesáti letech

Popelka po padesáti letech - k50P_01Popelka po padesáti letech - k50P_02Popelka po padesáti letech - k50P_03Popelka po padesáti letech - k50P_04Popelka po padesáti letech - k50P_07
Další fotky
Popelka po padesáti letech - k50P_12Popelka po padesáti letech - k50P_13

Eva Hrušková v rámci křtu rozkrojila třípatrový dort s marcipánovými střevíčky, představeno bylo i víno Popelčino tajemství, které nachystalo rodinné vinařství Mikulenkovi z Litoměřicka výhradně pro akce spojené s Popelkou. Popelka zazpívala písničku s princem Jiřím Štědroněm. Kmotry knížky se stali Hana Maciuchová a Vadim Petrov. Eva Hrušková a další herci budou jezdit po besedách Popelka na Cibulce, moderovaných Alešem Cibulkou, kde bude kniha prezentována. Návštěvníci budou také přebírat hrách. „Vyzkoušeli jsme si to společně s Janem Přeučilem, byli jsme ale napomenuti, že k hrachu dáváme i fazole. No já znám hrách jako kulatý, kdežto fazole šišaté, jenže tyhle byly bio, takže taky kulaté,“ uvedl se smíchem Mészáros.Nepřehlédněte