• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Posezení v mosteckém parku? Bez alkoholu. Dohlédnou na to kamery

  12.4.2024
  Simona Knotková

  Park Střed v Mostě budou střežit městští strážníci, asistenti prevence kriminality a 20 kamer.

  Po rekonstrukci se pětihektarový areál, který se nachází v sousedství problémové lokality, otevře 1. května. Zakázáno v něm bude popíjet alkohol vyjma prostor kavárny. Novinářům to v pátek řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST).

  V parku v centru města, kterým si Mostečané budou moci zkrátit cestu, vznikla nová síť cest, řada herních prvků pro menší děti, nové multifunkční hřiště pro sportovce, plocha pro fitness a venkovní posilovna, zázemí pro správce či kavárna. Vše bude monitorovat městská policie. „Provoz jsme museli plánovat s ohledem na to, že park se nachází v poměrně komplikované lokalitě. Kamery, strážníci, asistenti prevence kriminality, správce a noční hlídač, všechny tyto nástroje jsou k tomu, aby park nebyl degradován,“ uvedl primátor.

  Provozní doba parku bude od 07:00 do 22:00, mimo tuto dobu je zakázáno se v parku zdržovat. Kouřit se bude smět jen na vyhrazených místech či venkovních prostorách kavárny. V návštěvním řádu je, že se nesmí vstupovat do vody a znečišťovat ji.

  Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. Bude osvětlen a doplněn mobiliářem, jako jsou lavičky či pódium pro kulturní akce. „Správa parku by měla ročně stát kolem 5,5 milionu korun. Uvidíme letos, jaká bude skutečnost,“ řekl Hrvol.

  Přestavbě předcházel průzkum veřejného mínění, v němž lidé uváděli, co by si v parku přáli. Území se upravilo podle návrhu týmů architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana, kteří vyhráli architektonickou soutěž. Náklady na veškeré práce činily zhruba 120 milionů korun. Nadace Proměny podpořila projekt 25 miliony korun. Přislíbeny má radnice ještě další dotace ve výši 44 milionů korun.

  K provedeným pracím mělo město vůči zhotoviteli 200 výhrad. „Veškeré výhrady se postupně napravují, všechno bude na otevření připraveno,“ řekl primátor.

  Loni v létě dva jeřáby usadily do parku sochu Biologické těleso sochaře Josefa Klimeše, které zakoupilo město před 50 lety.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte