Pozor na letní lásky. Lékaři varují před sexuálně přenosnými nemocemi

28.7.2021
Jan Štoll

Podle Světové zdravotnické organizace se každý den nakazí sexuálně přenosnou infekcí až milion lidí. Nejčastější z nich je lidský papilomavirus (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku nebo genitální bradavice u žen i mužů. Právě střídání sexuálních partnerů označují lékaři za jeden z rizikových faktorů. Nakazit se ale lze i od jediného člověka.

„HPV infekcí se můžeme nakazit i od jediného, třeba vůbec prvního partnera, kterého v životě poznáme,“ říká docent Tomáš Fait, předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. „Samozřejmě zároveň platí, že čím větší počet partnerů za život vystřídáme, tím většímu riziku nákazy sexuálně přenosnou infekcí se vystavujeme,“ dodává.

Nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, s níž se za život setká 8 z 10 lidí, je takzvaná HPV infekce. Ta může v některých případech způsobit například genitální bradavice ale i rakovinu děložního čípku nebo konečníku.

Podle Faita se infekce projeví jen u přibližně 10 procent nakažených. „Virus se může přenášet z jednoho člověka na druhého bez jakýchkoli průvodních příznaků a infekce se často projeví až za několik let,“ varuje Fait. Nakažená osoba jej tak může nevědomě předat svému partnerovi nebo partnerce. „Přítomnost HPV infekce lze sice zjistit testem na HPV jak u mužů, tak u žen. Nicméně je nutné si rozmyslet, co budeme s výsledkem dělat, jestli kvůli možné nákaze například partnera opustíme. Nejsnazší je se jednou pro vždy předem naočkovat,“ říká Fait.

Se všemi sexuálně přenosnými infekcemi se stále pojí velké tabu a lidé se bojí svěřit svým partnerům i lékařům. „Sexuálně přenosné nemoci mohou být zejména pro mladé lidi velmi stresující. Bývají mylně spojovány s promiskuitou a nemocný se obvykle obává odsouzení od svého okolí. Zejména pro ty, kdo onemocní v dospívání, je celá situace traumatizující a může negativně ovlivnit rozvoj budoucích partnerských vztahů,“ říká Miroslav Zachovalý, vedoucí terapeutického centra v Jihomoravském kraji, které spadá pod společnost Podané ruce.

HPV infekce je zrádná, protože se šíří i intimním kontaktem, pohlavní styk tak k přenosu není vůbec nutný. Zcela spolehlivou ochranou je pouze úplná sexuální abstinence.

„Na rozvinutou HPV infekci bohužel neexistuje léčba a jediná cesta, jak se před stykem s infikovaným jedincem chránit je očkování. Jde zároveň o jednoduché a bezpečné řešení. Rodiče mohou vakcinací svým dětem do budoucna ušetřit řadu komplikací,“ uzavírá doc. Fait.

Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Dívkám i chlapcům ve věku 13 let očkování hradí pojišťovny. Vakcinace je nejúčinnější ještě před zahájením sexuálního života, lékaři proto doporučují očkovat mladé lidi včas, například při třináctileté preventivní prohlídce.

Zdroj: TZ ČMASNepřehlédněte