Peníze město vydá například na přestavbu Císařského ostrova. Za asi 2,55 milionu vytvoří Institut plánování a rozvoje (IPR) plán celkové přestavby ostrova. Na něm nyní vzniká nová část Ústřední čistírny odpadních vod.
Kromě opravy ostrova vznikne plán jeho protipovodňové ochrany. IPR se bude zabývat také novou lávkou, která má být níže po proudu od té, která se zřítila loni v prosinci. Peníze budou využity rovněž na vodohospodářskou studii lokality. Protipovodňová studie bude zahrnovat také ochranu Trojského zámku.
Troju má s Císařským ostrovem spojit kromě lávky také provizorní most na místě zřícené lávky. Hotov by měl být v příštím roce. IPR navrhl vytvořit ještě jeden nový most, a to z Podbaby do Troje, po kterém by k zoo jezdily tramvaje.
O protipovodňové ochraně Troje se diskutuje řadu let. V minulosti byly vytvořeny modely, které simulují situaci, kdy přijde do Prahy velká voda. Zvažována byla i výstavba protipovodňových stěn, na tu ale nikdy nedošlo, neboť by podle některých odborníků způsobily stěny problémy v jiných částech města.
Ochrana centra města podél Vltavy se začala budovat na konci 90. let. Při povodních roce 2002 ale voda prosakovala pod některými hrazeními, na dalších místech vůbec nebyla. To byl případ například Holešovic či Karlína. Voda zatopila na desítku čtvrtí, evakuovány byly desítky tisíc obyvatel. Pod vodou skončily stanice metra, část zoo, voda poškodila řadu staveb a památek. Záplavy ve městě napáchaly škody zhruba za 27 miliard korun.
Další velká povodeň přišla v roce 2013. Škody dosáhly 2,2 miliardy korun. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly i menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.
Zdroj: čtk