• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praha dala milion korun své nejvytíženější porodnici. V Podolí rodí ženy z celé ČR

  26.1.2018
  Fefík
  Další fotky

  Praha poskytla Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí dotaci na obnovu vybavení oddělení šestinedělí. Poskytnutá částka je něco málo přes milion korun a nemocnice za ni pořídí třináct monitorů životních funkcí, jeden ikterometr, dvaatřicet novorozeneckých postýlek a patnáct kojeneckých vah.

  „Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

  V Podolí rodí maminky z celé republiky

  „Finanční dotace a z ní pořízené vybavení alespoň částečně vyřeší tíživou situaci na oddělení šestinedělí Ústavu pro péči o matku a dítě. Já doufám, že nové přístroje, monitory a postýlky zdravotníkům ulehčí práci, zefektivní už i tak výbornou poporodní péči a miminkům a jejich maminkám zpříjemní první společné okamžiky,“ uvedl pražský radní Radek Lacko.

  Toto vybavení tak významně pomůže zlepšit péči o matku a dítě v tak důležitém období, jako je období těsně po porodu, v porodnici s největším počtem porodů v Praze. Rodí zde jak maminky z Prahy a jejího okolí, tak maminky s komplikovaným těhotenstvím a porodem z celé České republiky.

  „Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

  Nové monitory životních funkcí na oddělení šestinedělí umožňují v současné době uložit maminky po císařském řezu z operačního sálu přímo na oddělení, protože mají díky novým přístrojům zajištěno sledování životních funkcí, které je v pooperačním období nezbytné. Pobyt matek v bezprostředním pooperačním období na oddělení šestinedělí umožňuje matkám užší kontakt s jejich novorozencem a přispívá tak k utváření úzkého vztahu mezi matkou a dítětem.

  Deprese, psychózy, mánie. Pacienti se mohou nově léčit i v Nemocnici Říčany

  Ikterometr nahradí odběry krve

  Dalším významným přístrojem pro novorozenecké oddělení je transkutánní ikterometr. Tento přístroj umí zhodnotit a neinvazivně změřit míru novorozenecké žloutenky. Měří přes kůži intenzitu žlutého zbarvení kůže a v mnoha případě tak nahradí odběry krve, které se jinak ke stanovení tíže novorozenecké žloutenky používají.
  Součástí dotace jsou i dětské postýlky, které nahradily původní kovové postýlky, se kterými se obtížně manipulovalo a už se obtížně dezinfikovaly. Nové moderní postýlky jsou lehké, vyrobené z průhledného plastu. Jsou rovněž polohovatelné a jsou nastavitelné i výškově.

  Nevíte co s pacientem? Pošlete ho na internu. Podle lékařů je situace neudržitelná

  Vznik Ústavu pro péči o matku a dítě

  Ústav pro péči o matku a dítě, chcete-li Podolská porodnice patří k nejoblíbenějším v Praze. Jedná se o příspěvkovou organizaci zřizovanou ministerstvem zdravotnictví.
  Ústav sídlí v komplexu budov, které byly vystaveny v roce 1914 na popud prof. Rudolfa Jedličky. Budovu navrhl architekt Rudolf Kříženecký. I přes to, že v budově sídlí porodnice, v době otevření ústavu se zde nenacházela, ta vznikla až v roce 1925.

  FOTO: Porodnice Podolí

  Porodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - Porodnice PodolíPorodnice Podolí - 5 naše praha 4
  Další fotky
  Porodnice Podolí - 6 praha zelenáPorodnice Podolí - Prof. Rudolf JedličkaPorodnice Podolí - Prof. Rudolf KříženeckýPorodnice Podolí - TGM v Podolí

  Po 2. světové válce sloužila budova jako repatriační nemocnice pro nemocné vězně z nacistických koncentračních táborů. Zákonem z 23. prosince 1946 bylo Pražské sanatorium s.r.o. vyvlastněno a budova byla přidělena III. gynekologicko-porodnické klinice prof. Jiřího Trapla a Kojenecké klinice, u jejíhož zrodu stáli prof. Josef Švejcar s prof. Jiřím Blechou a jejíž organizaci dokončil doc. Kamil Kubát. 31. ledna 1951 byl spojením těchto klinik založen Ústav pro péči o matku a dítě.

  Areál ústavu je součástí Pražské památkové rezervace a nachází se v něm památkově chráněná budova bývalé viniční usedlosti Neumanka.

  Mladí lékaři zažívají galeje, za málo peněz slouží i padesát hodin v kuse

     Nepřehlédněte