Praha postaví až 8 tisíc nových bytů přes městského developera a družstva

27.4.2020
Jan Štoll

„Jedná se o důležitý bod programu Spojených sil pro Prahu TOP09-STAN. Tato instituce má pomoci bytové výstavbě Praze, nemůže v žádném případě nahradit soukromé investory. Má být ale jejím partnerem a jednotlivé projekty připravovat. Výsledkem bude rychlejší a efektivnější výstavba na městských pozemcích. Instituce podobného typu má většina významných evropských metropolí a tímto krokem se jim v Praze přiblížíme,“ uvedl šéf Pražské TOP09 Jiří Pospíšil na sociálních sítích.

Pražská developerská společnost, tak se oficiálně jmenuje instituce, která byla zatím pracovně označována jako městský developer. Má podpořit na pozemcích Prahy hlavně vnik družstevních bytů. V roce 2019 byly prověřeny pozemky ve vlastnictví Prahy, na nich by mohlo vzniknout v krátkodobém až střednědobém horizontu 6 000 až 8 000 nových bytů.

Praha poskytne pozemky s právem stavby. To má snížit cenu bydlení pro Pražany, protože družstva nebudou muset investovat velkou částku na koupi pozemku.

Město bude také členem družstva a bude v něm mít k dispozici část bytů pro lidi v profesích, které potřebuje pro chod města jako jsou učitelé, zdravotníci, policisté nebo hasiči.

Do bytového družstva se budou moci přihlásit jako členové občané, kteří nemají vlastní bydlení a příjmově nepřekročí stanovenou hranici. Stanou se družstevníky a budou byt používat pro vlastní bydlení.

Zájemci o členství zaplatí čtvrtinu ceny bytu a zbytek budou po nastěhování hradit jako nájemné, z čehož družstvo bude splácet úvěr u banky. Po vyrovnání všech závazků bude možný převod pozemku do vlastnictví družstva a převod bytů do vlastnictví členů družstva.

„Bytová družstva v českých zemích vznikala již za Rakouska-Uherska, ale jejich vrcholný rozmach nastal za první republiky. Jejich předností byla záruka užívacího práva k bytu a neziskové družstevní nájemné. Družstva stavěla činžovní domy s malými byty, rodinné domky, ale třeba i svobodárny. Cílem bylo podpořit bydlení nižších a středních vrstev obyvatelstva. Svou vilu postavili jako družstevníci například i bratři Čapkové,“ říká radní Hana Kordová Marvanová.Nepřehlédněte