• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha roste do krásy, ale ceny nás šokovaly. Jak se liší život v Melbourne a v hlavním městě Česka?

  23.1.2024
  Aleš Pohořal

  Pokud se s něčím setkáváte denně, máte na věc určitě jiný pohled, než když vše vidíte po nějakém čase. Od poslední návštěvy rodilého Pražáka Milana Kindy, který přijel s manželkou do hlavního města z Melbournu, uplynulo sedm let. A jak vidí situaci v Praze právě po tomto čase?

  Začněme vaším představením. Jak dlouho v Austrálii žijete a proč jste do Prahy přijel?

  Žiji v Melbournu od dvaceti let, tedy již přes třicet let. Vykonával jsem různá povolání, až jsem zakotvil jako realitní makléř. Přijeli bychom již dříve, ale covid to vše změnil. V Austrálii byly ještě přísnější předpisy než v Česku a teď jsme se konečně nadechli. Takže jak to bylo možné, dorazili jsme do Prahy především za mou maminkou a příbuznými.

  Co vás příjemně překvapilo a co naopak bylo pro vás nepříjemným zklamáním?

  Jednoznačně Praha roste do krásy, stále se vše, co se týká památek a upravených domů, vylepšuje. Určitě je to i bezpečnost v hlavním městě. Říkám to i přesto, že jsme po procházce Starým Městem zašli do metra stanice Staroměstská asi dvě minuty před tím, než začala ona střelba na blízké Filozofické fakultě, což nás tedy opravdu šokovalo. Pokud bych měl hovořit o dalším, s nadsázkou řečeno šoku, tak to byly ceny před sedmi lety a teď. Například guláš s pivem stál v té době asi stovku a australský dolar byl zhruba za dvacet korun. Tedy jídlo nás vyšlo tak na pět našich dolarů. Teď je cena této kombinace více než dvojnásobná a australský dolar je za 15 korun, takže vyjde už asi na 15 dolarů. A navíc některé věci už jsou tady dražší než v Austrálii, třeba hodně druhů bot i některá elektronika a našlo by se toho víc, což před těmi sedmi lety bylo prakticky nemyslitelné anebo naprosto výjimečné. Na druhou stranu by byli v Melbourne šokováni čeští kuřáci, krabička cigaret tam vyjde už zhruba 600 korun.

  Pracujete, jak už jste řekl, jako realitní makléř. Rostou v Melbournu ceny nemovitostí jako v Praze?

  Růst přišel hlavně po covidu, ceny prudce vzrostly podobně jako tady v hlavním městě. Rozdíl je proti Praze v tom, že většina melbournských obyvatel žije v rodinných domech stejně jako my, a právě prodej těchto domů je centrem mé práce. Rozdíl je také v tom, že se předem nezveřejňují tak často základní ceny jako v Česku a je tedy prostor na větší vyjednávání. Také není obvyklé, i když i tyto případy existují, že si stavějí lidé svůj dům svépomocí. Platí totiž přísná pravidla a postup stavby se kontroluje velmi často a velmi přísně.

  V Melbournu také existuje domov, ve kterém žijí především starší Češi a Slováci. V poslední době tam také pomáháte…

  Je nás na to víc, pomáhám prací i radou a je to činnost, za kterou nedostávám odměnu, ale která mne těší. Domov má velké výhody, je tu společenská část, ale každý má i vlastní „garsonku“, takže podle nálady může být sám anebo se setkávat se spolubydlícími. Je tu i zvláštní nájemné, které je více než o polovinu nižší, než to odpovídá obvyklému v tomto místě. Prakticky je to v širším středu Melbournu a kousek od světoznámého trhu Victoria Market, kde je obrovská nabídka kvalitních potravin, ryb, ovoce, masa atd., a to za ceny, které jsou opravdu velmi příznivé.

  Co byste přenesl z Prahy do Melbournu a obráceně?

  Odpověď není jednoduchá, ale bylo by to setkávání lidí v hospodách „na pokec“ – a ta pivní kultura. Ale v Austrálii by se to asi neujalo, lidé se setkávají na domácích party… Z Melbournu bych přenesl do Prahy třeba počasí, které je i v tamní zimě často příjemné. Strávili jsme tu Vánoce i Nový rok, bylo to moc pěkné, ale mrazy posledních dnů už nejsou nic pro nás. Takže se těším do tepla, teď, v den, kdy tento rozhovor, samozřejmě v typicky české hospodě U Michálků vedeme, je v Melbournu 33 stupňů nad nulou, takže rozdíl čtyřiceti stupňů. Ještěže existuje něco takového, jako je slivovice anebo fernet :). n Aleš Pohořal



  Nepřehlédněte