Nízkopodlažních autobusů i tramvají přibude
Naším hlavním městem aktuálně jezdí 348 nízkopodlažních tramvají, což je zhruba 42 % z jejich celkového počtu. Nízkopodlažních autobusů se po Praze pohybuje celkem 939. To je asi 80 %.
Dopravní podnik hl. m. Prahy má velké plány. Zvýší počet bezbariérových spojů i zastávek. Nové autobusy budou už jen nízkopodlažní. Do konce roku 2018 ještě pořídí 39 nízkopodlažních tramvají Škoda 15T ForCity a také zkouší předělat na nízkopodlažní starší typ tramvaje T3R.P.
Bezbariérové dopravy v Praze bychom se podle plánu pražského magistrátu měli dočkat do konce roku 2025. Pražský dopravní podnik do obnovy každý rok investuje stovky milionů korun. Pokud bude na renovaci dostatek financí, měl by být cíl magistrátu splněn. Investice do dopravy podle mluvčí DPP Anny Řehkové mají díky prostředkům z evropských fondů stoupající trend.
Trend bezbariérovosti stoupá i u pražského metra
Zatímco v roce 2000 bylo z 52 stanic pro vozíčkáře dostupných jen 22 (42 %), v dnešní době je bezbariérových 44 stanic metra z 61 stanic (72 %). V současné době se bezbariérový vstup buduje v metru Palmovka. Rekonstrukce začala v polovině června 2017 a má trvat celkem 5 měsíců, tedy do poloviny listopadu. Projekty pro další stanice metra jsou v různých stadiích přípravy.
Na základě jednání s organizacemi sdružujícími hendikepované je stanoveno, v jakém pořadí budou jednotlivé stanice metra upravovány na bezbariérové. Podle mluvčí se chystá úprava ve stanicích Opatov a Karlovo náměstí. „Projekční příprava dodatečných bezbariérových přístupů byla zahájena ve stanicích Jiřího z Poděbrad, Českomoravská a Flora. Studijně jsou prověřovány stanice Želivského, Pražského povstání, Radlická, Křižíkova a Jinonice,“ upřesnila mluvčí DPP Anna Řehková.
Tramvajové zastávky se upravují postupně
Společně s rekonstrukcí tramvajových tratí jsou upravovány tramvajové zastávky. V současné době je 75 % tramvajových zastávek již bezbariérových, konkrétně 489 z 641 tramvajových zastávek.